Jak jsou na tom Evropané v digitální oblasti? Ne každá domácnost má internet a na trhu je nedostatek ICT specialistů

17. 06. 2020 / Trh práce a vzdělání

Znalosti občanů EU v oblasti užívání internetu, základních i pokročilých digitálních dovedností se za poslední tři roky zlepšily. V roce 2019 mělo v průměru 58 % lidí základní digitální znalosti, ve srovnání s 55 % v roce 2015. Na druhou stranu stále velká část obyvatel EU má nedostatečné digitální znalosti, a to i přesto že jsou na většině pracovních pozic vyžadovány.

Zpráva o digitální ekonomice a sociálním indexu (DESI), kterou každoročně vydává Evropská komise, uvádí, že přestože byl v oblasti digitálních znalostí za poslední čtyři roky zaznamenán pomalý růst, jsou tyto digitální schopnosti výrazně poznamenány sociálně demografickými faktory. Pro představu digitální schopnosti má 82 % mladých ve věku 16-24 let, 85 % vysokoškoláků, 68 % zaměstnanců nebo živnostníků a 87 % studentů. Ve věkové skupině 55-74 let potom uvádí základní digitální schopnosti pouze 35 % lidí a 30 % v případě lidí v důchodu a pracovně neaktivních.

Internet není v každé evropské domácnosti

Aktuálně uvádí 85 % občanů EU, že používá internet na každodenní bázi, přesto stále přetrvávají důvody, proč pro 15 % lidí žijících v EU nemá v domácnosti internetové připojení. Hlavním důvodem je nedostatek zájmu nebo potřeby (uvedlo 46 % domácností bez internetového připojení v roce 2019), dále nedostatečné schopnosti (44 %), náklady na vybavení (26 %) a vysoká cena internetového připojení (24 %).

Přetrvává nedostatek specialistů v ICT

V roce 2018 pracovalo okolo 9,1 milionu lidí v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT), což je o 1,6 milionu více než před čtyřmi lety. Na trhu práce je přesto stále nedostatek specialistů působících v ICT, 64 % velkých firem a 56 % středních a malých podniků uvádělo v roce 2018 problém s nalezením těchto specialistů na volné pozice.  V Česku a Rumunsku tyto komplikace potom uvádí až 80 % firem hledajících ICT specialisty. Důvodem je také genderová nevyváženost v této oblasti, protože pouze každá šestá osoba pracující v ICT je žena.  

Zdroj: Evropská komise