Jak vidí mladí lidé budoucnost pracovního trhu? Polovina věří, že najde svou vysněnou práci
Výzkum v 19 zemích po celém světe, kterého se zúčastnilo 19 000 respondentů ve věku 18-24 let realizovaný OECD a společností WorldSkills ukázal, jak mladí lidé vnímají budoucnost pracovního trhu. Polovina dotazovaných uvedla, že věří v nalezení práce, kterou opravdu chtějí a 56 % dotazovaných si myslí, že technologie vytváří nové pracovní příležitosti.
Mladí respondenti výzkumu z celého světa (Austrálie, Německo, USA, Francie, Argentina, Japonsko a další, Česko nebylo zahrnuto) odpovídali na otázku, zda jsou přesvědčeni o tom, že se jim podaří najít vysněnou práci. 50 % z nich odpovědělo, že ano. Nejvíce jistí si byli mladí lidé v Turecku a Mexiku (shodně 72 %) a v Indonésií. Nejméně si věřili respondenti v Itálií (35 %), Jižní Koreji (27 %) a v Japonsku (2 %). Ženy potom uváděli menší jistotu (41 %) ve svoji pracovní budoucnost, než muži (50 %).
V oblasti technologií uvedlo 56 % respondentů, že technologie budou vytvářet nová pracovní místa a optimismus v tomto ohledu kopíroval odpovědi respondentů na jejich očekávání ohledně budoucích pracovních plánů. Nejvíce pesimističtí byli opět mladí lidé v Japonsku. Mladí lidé také projevují nadšení (63 %) z možností pracovat flexibilně díky technologiím a 66 % mladých žen věří, že se bude muset své pracovní kariéry v důsledku technologického vývoje rekvalifikovat.
V oblasti vzdělávání se výsledky výzkumu výrazně lišily v jednotlivých zemích a podle nastaveného systému školství – státní nebo soukromé školství. Ukázalo se, že ženy jsou také výrazně kritičtější při vnímání hodnoty vzdělání. Co se týče přípravy na budoucí pracovní kariéru 26 % dotazovaných uvedlo, že je škola dostatečně připravila k výkonu povolání a 71 % mladých lidí by uvítala více pomoci při hledání práce během studia.