Jak změnila práce z domova během karantény přístup zaměstnanců k práci z kanceláře? Většině se práce na dálku zamlouvá
Práce z domu, kterou zavedla většina firem v důsledku koronavirové pandemie, se většině zaměstnanců zalíbila a rádi by ji praktikovali častěji i po návratu do kanceláře. Vyplývá to z výzkumu společnosti Colliers International na téma práce z domova.
Výzkum založený na 3 000 odpovědích zaměstnanců z více než 25 zemí včetně České republiky, kteří vykonávají širokou škálu pracovních kancelářských činností ukázal, že 82 % zaměstnanců by chtělo po skončení krize COVID-19 pracovat na dálku jeden den nebo více dnů v týdnu. Většina zaměstnanců (71 %), kteří před krizí z domova nikdy předtím nepracovali by chtěli v budoucnu pracovat z domu alespoň jednou týdně.
Práce na dálku byla doposud také řadou managerů považována za zabijáka produktivity, podle výzkumu však 53 % lidí uvádí, že se při vykonávání práce z domova jejich produktivita nezměnila a 24 % dokonce uvedlo její zvýšení. Z hlediska oborů se produktivita nejvíce zvýšila v odvětví finančních služeb, profesionálních služeb a technologií.
Pouze 23 % lidí uvedlo, že jejich produktivita v důsledku vykonávání práce z domu klesla a největší snížení produktivity bylo zaznamenáno v právním, školském a výzkumném sektoru.
Více než polovina dotázaných (55 %) se domnívá, že je schopna provádět individuální, soustředěnou práci lépe nebo mnohem lépe z domova než v kanceláři a 76 % respondentů se i při vykonávání práci z domova cítí ve spojení se svým týmem, i pokud se s ním nepotkává fyzicky. Přesto 58 % pracujících věří, že jsou lépe schopni spolupracovat s kolegy v prostředí kanceláře.
Zdroj: Businessworld