Jaká jsou fyzicky nejnáročnější povolání? Vedou popeláři, skladníci a sportovci

08. 07. 2020 / Trh práce a vzdělání

Bolí vás ze sezení u počítače záda a oči? A dokážete si představit, že byste měli fyzicky náročné povolání, které vyžaduje neustálý pohyb, zvedání těžkých břemen nebo dlouhé a únavné směny? Vědci z Karlovy univerzity sestavili žebříček 10 fyzicky nejnáročnějších povolání, jejichž vykonavatelé by s vámi sezení u počítače možná rádi vyměnili.

Zástupci Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze zrealizovali průzkum náročnosti jednotlivých povolání. U vytipovaných profesí s předpokládanou fyzickou zátěží měřili během běžného pracovního dne počet kroků, výdej energie, čas sezení i počet spálených kalorií. „Na základě doporučení odborníků a Společnosti pro výživu jsme vybrali deset povolání, u kterých byl z podstaty práce předpokládaný úbytek minerálních látek. Šlo o popeláře, skladníky, ale také hasiče, farmáře nebo záchranáře. Práce, u kterých se o manuální náročnosti tak často nemluví, a přesto fyzicky náročné jsou,“ uvedl vedoucí průzkumu Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy pro server Aktuálně.cz.

Výsledky průzkumu mohou být pro někoho překvapivé. Na prvním místě se neumístili ani horníci nebo zedníci, nýbrž popeláři, kteří během své práce ušli nejvíce kroků, zdvihají těžká břemena a mají málo odpočinku. Na druhém místě jsou potom skladníci, jejichž směny jsou dlouhé a pohybují se v hlučném prostředí. Náročnou práci dále vykonávají sportovci, kteří však na rozdíl od těžce pracujících lidí mají dostatek času na odpočinek, dále dřevorubci, stavební dělníci, pracovníci na farmách, poštovní doručovatelky, hasiči, záchranáři a zdravotní sestry.

Podle autorů průzkumu potom popeláři, skladníci a dřevorubci stráví velkou část svých směn ve středně intenzivním pohybu, což znamená vyšší energetický výdej. „Odborníci pro zdravý životní styl doporučují minimálně 150 minut pohybu alespoň střední intenzity týdně. Sedm profesí z našeho průzkumu této hodnoty dosáhlo za jeden jediný den, navíc v práci,“ okomentoval výsledky výzkumu Větrovský pro Aktuálně.cz.

Zdroj: Aktuálně.cz