Klasická řemesla jsou velká dřina i v 21. století, kdo patří k největším dříčům?

15. 06. 2021 / Trh práce a vzdělání

Kancelářští pracovníci si často stěžují na bolest zad a další neduhy sedavého zaměstnání. Fyzicky vyčerpávající jsou však profese, u nichž zaměstnanci mají intenzivní pohyb, zvedají těžká břemena nebo pracují v extrémních podmínkách. Které profese patří k těm fyzicky nejnáročnějším a kdo získal v průzkumu vědců z Univerzity Karlovy označení největší dříč roku mezi řemeslníky?

Studii zaměřenou na fyzickou náročnost řemeslných profesí vedli vědci z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy společně s Národním ústavem lidové kultury. Studie byla součástí kampaně slovenské značky minerálních vod Kláštorná Kalcia. Do výzkumu bylo vybráno sedm tradičních řemesel. Fyzická náročnost práce byla zkoumána mezi kameníky, koláři, kováři, pokrývači, skláři, tesaři a zvonaři.

Vědci řemeslníkům měřili jejich pohybovou aktivitu, počet ušlých kroků, celkový čas strávený intenzivním pohybem, kalorický výdej, čas sezení a teplotu i vlhkost vzduchu během výkonu práce. „Studie vychází z celodenního monitorovaného měření během výkonu povolání pomocí akcelerometrů. U každé profese jsme měřili tři zástupce, jejichž výkony se následně zprůměrovaly,“ řekl Tomáš Větrovský, vedoucí týmu expertů z Univerzity Karlovy pro server Aktuálně.cz.

Nejvíce se u práce nadřou kameníci

Podle výsledků měření jsou největšími dříči mezi řemeslníky kameníci. Ti spálí nejvíce kalorií za hodinu a tráví také nejvíce času intenzivním pohybem. Náročné je také tahání těžkých kamenů a desek a jejich práce je velmi namáhavá pro záda a nohy. Dalšími dříči jsou tesaři, kteří toho více nachodí, musejí také přesouvat těžké dřevěné trámy a tesání je stále se opakující pohyb, který nerovnoměrně zatěžuje tělo. Na třetím místě potom skončili skláři, kteří zase pracují v extrémních teplotních podmínkách a je pro ně velmi důležitá zručnost, aby se při manipulaci se žhavým materiálem nezranili.

„Hlavní informací, kterou přinesly výsledky studie, je fakt, že i v 21. století jsou klasická řemesla velká dřina,“ řekla k výsledkům studie doktorka Marie Skalská pro Aktuálně.cz a dodala: „Všechna sledovaná povolání vykazují dlouhodobou každodenní fyzickou zátěž, která je u mnoha řemesel umocněna specifickými činnostmi – asymetrickou jednostrannou zátěží, zvedáním těžkých břemen nebo nutností setrvávat delší dobu v nepřirozených polohách a výškách“. Doktorka proto lidem vykonávajícím tyto profese doporučuje vhodnou pohybovou kompenzaci ve volném čase, dostatečný odpočinek, pravidelný pitný režim a vyváženou stravu.

Zdroje: Aktuálně.cz