Menší firmy ve Zlínském kraji se v loňském roce potýkaly s nedostatkem zaměstnanců

13. 01. 2020 / Trh práce a vzdělání

Firmy působící ve Zlínském kraji se v loňském roce potýkaly s problémy obsadit některé z hledaných profesí, což je třetí největší bariérou jejich podnikání. Vyplývá to ze šetření Krajské hospodářské komory Zlínského kraje v rámci projektu Datová platforma, jehož je společnost TREXIMA partnerem.

Největší problémy měly firmy ve Zlínském kraji s hledáním nových lidí na pozice zedník, svářeč, řidič nákladního automobilu nebo obsluha obráběcích strojů. Nedostatek nových zaměstnanců přitom regionální zaměstnavatelé uvedli jako třetí nejvýznamnější bariéru svého podnikání. Jako největší překážku v podnikání potom podnikatelé uváděli administrativní zátěž a složitou legislativu.

V rámci dotazníkového šetření provedeného mezi 235 zaměstnavateli z kraje bylo také zjištěno, že do roku 2019 měla většina zaměstnavatelů v okresech Zlín, Vsetín a Kroměříž navyšovat stavy svých pracovníků.

Nejčastěji zaměstnavatelé plánovali nabírat zejména řemeslné profese z oborů stavebnictví a specialisty například v oblastech oční optika, optometrie a dále učitele a zdravotní sestry.

Zdroj: Datová platforma Zlínského kraje