Mezi vyučenými je nejvíce nezaměstnaných, zájem o učební obory se přitom nemění

20. 03. 2019 / Trh práce a vzdělání

Firmy mají problém nalézt zaměstnance do svých provozů a poukazují na nedostatek absolventů učňovských oborů. Mezi lidmi s učňovským vzděláním je i přesto nejvíce nezaměstnaných. Ve 3. čtvrtletí minulého roku bylo vyučených bez práce 15 300. Počet absolventů oborů zakončených maturitou byl přitom zhruba poloviční. Uvádí to zpráva ČTK.

U lidí bez maturity s výučním listem byla podle ČSÚ ve třetím čtvrtletí 2018 míra nezaměstnanosti 2,4 procenta, u lidí s maturitou byla 1,9 procenta a u vysokoškoláků 1,5 procenta. Více než rok bez práce zůstávalo ve stejném období 15 300 vyučených, 9 500 lidí se základním vzděláním, 7 600 absolventů středních škol s maturitou a 3 800 vysokoškoláků. Podle údajů Národního ústavu pro vzdělávání nenašlo práci 4,4 procenta čerstvě vyučených a 3,7 procenta maturantů, kteří nenastoupili k dalšímu studiu.

Podle analytika Daniela Münicha z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) má na vysokou nezaměstnanost vyučených vliv nízká úroveň jejich vzdělání, která limituje jejich možnosti pro výběr povolání. „Když ten člověk má vyšší školu, maturitu nebo vysokou školu, tak klidně může dělat cokoli, může dělat mnoho profesí i na nižší úrovni, zatímco vyučení těch příležitostí mají míň,“ vysvětluje Münich.

Dodává, že z českých škol v současnosti vychází absolventi často bez dovedností potřebných pro praxi. Vše zhoršuje špatná pověst učilišť, na která míří lidé s nejhoršími školními výsledky. Podle něj by mělo dojít ke zlepšení obsahu i kvality výuky. „Třeba ve Švýcarsku není velký rozdíl mezi intelektuálními dovednostmi dětí, které jdou na učiliště a na ostatní školy. Je to o tom, že někoho třeba baví víc manuální práce a jiného spíš virtuální. Není to o tom, že je někdo hloupý a někdo chytrý, což u nás bohužel takto společnost vnímá,“ dodal Münich.

Zájem žáků o učňovské obory se přitom v čase nijak zásadně nemění. V roce 2018 nastoupilo v září na střední školy v Česku 100 223 nových žáků. Na učiliště nastoupilo 35 344 studentů a z toho 5916 do učebních oborů s maturitou. Pro srovnání před deseti lety bylo ve školním roce 2007/2008 na učilištích 42 619 studentů v prvních ročnících. Navzdory výraznému poklesu počtu středoškoláků se tak podíl učňů v prvních ročnících oproti roku 2008 příliš nezměnil.

Zdroj: ČTK