Nedostatek expertů v oboru IT: těžkosti s jejich hledáním uvádí 80 % českých firem

27. 02. 2020 / Trh práce a vzdělání

Nábor specialistů v oboru informačních a komunikačních technologií (ICT) je rostoucí výzvou pro firmy působící v zemích EU. V roce 2018 uvádělo 9 % evropských firem, že zaměstnává nebo se snaží zaměstnat experty z oboru ICT, více než polovina z nich (58 %) potom uvedla, že má s nalezením IT specialistů s požadovanými schopnostmi na volné pozice problém. 

Nejproblematičtější je pro firmy hledání ICT specialistů v Rumunsku, kde tyto odborníky hledá 3 % firem z celkového počtu a 90 % z nich uvádí, že je naplnění volných pozic těžké. Náročným úkolem je hledání zaměstnanců se znalostmi z oboru ICT také pro zaměstnavatele v Česku, kde komplikace s nalezením vhodných kandidátů na volné pozice uvádí 80 % firem. Dále v Rakousku (74 %) a Švédsku (72 %).  Pro srovnání se firmám nejvíce daří najít ICT specialisty ve Španělsku (27 %) a v Řecku (38 %).

Hledání zaměstnanců z oboru ICT je pro evropské firmy čím dál větší výzvou. V roce 2013 uvádělo potíže s nalezením IT specialistů 37 % firem, v roce 2014 38 % firem a každoročně se tento podíl zvyšuje o 4-6 procentních bodů. V roce 2018 tak uvedlo potíže s hledáním IT odborníků 58 % firem působících v zemích EU.

Zdroj: EUROSTAT