Nezaměstnanost v Česku během dubna vzrostla, přibylo nezaměstnaných z oblasti služeb

11. 05. 2020 / Trh práce a vzdělání

V dubnu 2020 evidoval Úřad práce ČR nejvyšší počet nezaměstnaných od března minulého roku. Podíl nezaměstnaných osob se zvýšil na 3,4 %, což je nárůst o 0,4 p.b. oproti předchozímu měsíci a v meziročním srovnání o 0,7 p.b.

Úřad práce ČR evidoval ke 30. 4. 2020 celkem 254 040 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 28 362 více než v březnu a o 44 212 osob více než před rokem. Tento údaj je přitom nejvyšší od března 2018, kdy bylo bez práce celkem 263 608 lidí.

Zaměstnavatelé nabízeli v dubnu prostřednictvím Úřadu práce ČR 332 748 volných pracovních míst, z toho bylo 11 438 nabízeno na dohody o provedení práce a pracovní činnosti. V tiskové zprávě Úřad práce uvádí, že v souvislosti se situací kolem koronaviru zaznamenali pracovníci úřadu zvýšený zájem zaměstnanců a OSVČ o informace k možnému podání žádosti o zprostředkování zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti. Do evidence Úřadu práce tak nově přibylo 52 995 uchazečů o zaměstnání a odhlásilo se téměř 25 tisíc lidí.

Na úřad se hlásí lidé ze služeb, pendleři i drobní živnostníci

„O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání žádají v současné době především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb – zejména veřejného stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravy a zprostředkování služeb. Řada lidí vyčkávala s evidencí na ÚP ČR do doby, než se ujasní podmínky podpůrných programů, např. určených OSVČ,“ uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Do evidence úřadu se také nahlásili lidé, kteří pracovali v těchto oborech v zahraničí. Například v Rakousku, Itálii, Německu nebo ve Švýcarsku. Byli mezi nimi také pendleři a OSVČ, kteří kvůli omezením přerušili v dubnu svou činnost. Často se jednalo o drobné podnikatele a řemeslníky.

Podle úřadu se v současné situaci naopak zvýšila poptávka po zaměstnancích v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále kvalifikovaných řemeslnicích, řidičích, analyticích a vývojářích softwaru.

Zdroj: Úřad práce ČR