Nová příručka nabízí zaměstnavatelům praktické tipy, jak podpořit a udržet si zaměstnance s dětmi

28. 09. 2020 / Trh práce a vzdělání

Stále více firem vnímá rodičovství svých zaměstnanců jako příležitost, jak jim vyjít vstříc při slaďování profesního a osobního života. Novou příručku „Rodičovství jako příležitost pro zaměstnavatele i zaměstnance: jak podpořit zaměstnance s dětmi a udržet si je“ vydanou společností TREXIMA využijí manažeři a personalisté, kteří hledají cesty, jak si udržet kvalitní zaměstnance s dětmi. Stejně tak ji využijí i zaměstnanci, kteří nechtějí ztratit kontakt s firmou, rádi by navrhli nový benefit nebo hledají užitečné právní tipy a ukázky z praxe.

Příručka nabízí praktický přehled nejrůznějších firemních benefitů pro zaměstnance s dětmi, inspirativní příklady z konkrétních firem anebo vybrané právní otázky spojené s pracovním poměrem těhotných žen a zaměstnanců na mateřské a rodičovské dovolené. Příručka „Rodičovství jako příležitost pro zaměstnavatele i zaměstnance: jak podpořit zaměstnance s dětmi a udržet si je“ vznikla v rámci projektu „Narovinu ve Zlínském kraji“.

„Vodafone vydává měsíční newsletter Mamma Mia a zve matky na společenské akce firmy, aby neztratily kontakt se svým pracovním týmem. PwC přispívá na členství zaměstnanců na jejich členství v odborných komorách i během mateřské a rodičovské dovolené. Firemní školka společnosti LAPP Czech Republic je otevřena denně do 17:30 a také během školních prázdnin,“ uvádí senior konzultant trhu práce Marcel Navrátil ze společnosti TREXIMA některé z příkladů firemních benefitů uvedených v příručce.

Právní část příručky se potom podrobně věnuje otázkám pracovního poměru u těhotných zaměstnankyň a tématům spojeným s mateřskou a rodičovskou dovolenou. Vysvětluje hlavní pojmy, popisuje fáze vzniku, změn a skončení pracovního poměru ve vztahu k rodičovství a vysvětluje peněžitou pomoc a druhy příspěvků v těhotenství, mateřství a rodičovství. Vše doprovází konkrétní příklady a tipy pro zaměstnavatele i zaměstnance.

Celou příručku si můžete stáhnout zde.