Počet IT odborníků v českých firmách se za posledních deset let zdvojnásobil

01. 02. 2019 / Trh práce a vzdělání

Počet specialistů pracujících v oboru Informační a komunikační technologie se za posledních deset let zdvojnásobil. Odborníky v IT zaměstnávala v roce 2018 pětina z českých firem a tito zaměstnanci tvořili 2,9 % ze všech zaměstnaných osob v podnikatelském sektoru ČR.

Třetina zaměstnavatelů z firem zaměstnávajících odborníky v IT přitom stále hlásí nedostatek vhodných zaměstnanců. Uvádí to publikace Využívání informačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru vydaná Českým statistickým úřadem.

Nové zaměstnance v oboru IT hledalo nebo přijalo do zaměstnání v roce 2017 8 % firem s 10 a více zaměstnanci. Většinou šlo o velké společnosti s více než 250 zaměstnanci. Největší poptávka po IT odbornících byla nepřekvapivě ve firmách zabývajících se činnostmi v oblasti IT (77 %). Nejmenší poptávka po IT odbornících byla potom ve firmách působících v oblasti stravování a pohostinství a poskytování ubytování.

V evropském srovnání jsou firmy působící v ČR v oblasti zaměstnávání ICT odborníků na evropském průměru. Naopak české firmy nadprůměrně častěji, než v jiných evropských zemích přiznávají, že mají problémy s nalezeném vhodného pracovníka s odpovídajícími dovednostmi.

Zdroj: ČSÚ