Počet osob samostatně výdělečně činných v Česku stále roste, díky ženám a vedlejším činnostem

11. 09. 2019 / Trh práce a vzdělání

Ke konci června tohoto roku bylo na České správě sociálního zabezpečení registrováno 1 028 082 osob samostatně výdělečně činných, jedná se o nejvyšší počet OSVČ za českou historii. Přibývá hlavně podnikatelů, kteří mají živnost jako vedlejší přivýdělek.

V meziročním srovnání mělo OSVČ jako hlavní činnost hlášeno 599 001 lidí, což je o 8 tisíc více než v předchozím roce a výrazný přírůstek byl zaznamenán u OSVČ, které mají činnost hlášenou jako vedlejší. Počet těchto osob se zvýšil od minulého roku o 12 tisíc na 429 081, což je také nejvíce v historii.

Dle serveru podnikatel.cz, který data ČSSZ zpracoval, stojí za zájmem o práci na vedlejší činnost hlavně napnutý pracovní trh, kdy si mohou zaměstnanci dovolit pracovat i pro jiné firmy, které mají nedostatek pracovních sil a také rostoucí trend freelancerů, jenž je oblíben zejména mezi mladými lidmi. Ti mají rádi volnost a možnost vybírat si z více projektů a zakázek. Situaci také pomáhá současná dostupnost internetu, kdy lze práci vykonávat v podstatě odkudkoli. Platí to zejména v oboru IT, kde firmy hlásí dlouhodobý nedostatek pracovních sil.

Zvýšený zájem o možnost podnikání na živnost však také navyšují ženy podnikatelky. Počet žen podnikatel se od roku 2011 v porovnání s počtem můžu podnikatelů zvýšil desetinásobně a v roce 2017 byl celkový nárůst počtu žen podnikatelek 7858, mužů podnikatelů přitom přibylo od zhruba dva tisíce méně. V roce 2017 připadalo na jednoho muže v průměru 1,5 živnostenských oprávnění, na jednu ženu to bylo přitom 1,3 oprávnění.

Zdroj: podnikatel.czČSSZ