Podíl nezaměstnaných osob na českém trhu práce se mírně zvýšil, firmy však mají větší zájem o absolventy

16. 08. 2019 / Trh práce a vzdělání

V červenci se mírně zvýšil podíl nezaměstnaných na českém trhu práce na 2,7 % (z červnových 2,6 %). Ke konci tohoto měsíce evidoval Úřad práce ČR 205 120 uchazečů o zaměstnání. Jedná se o nejnižší červencový údaj od roku 1996. Podle EUROSTATU byla v červnu míra nezaměstnanosti v ČR pouhých 1,9 %, stále zůstáváme zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU.

Podle zprávy Úřadu práce ČR odpovídá situace dlouhodobému vývoji i ročnímu období. „V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence ÚP ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených. V některých regionech se na vývoji podepsalo též aktuální zpomalení růstu průmyslu,“ řekla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková

Podle ředitelky úřadu mají zaměstnavatelé stále zájem o sezónní pracovníky a pracovníky na dělnických pozicích. Firmám také dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci a odborníci v informačních technologiích.

O čerstvé absolventy je na trhu zájem

V červenci vzrostl také počet absolventů a mladistvých, kterých na konci července Úřad práce ČR evidoval 7 861. Jedná se o meziměsíční nárůst o 902 absolventů a meziroční pokles o 945 osob. „Zaměstnavatelé jsou ochotni přijímat absolventy na téměř všechny pozice. Za pozitivní označují fakt, že si je mohou sami vychovat. Naopak od mladých lidí vyžadují chuť do práce, ochotu učit se novým věcem a snahu začlenit se do týmu spolupracovníků, včetně respektování autorit. Samotní absolventi se pak často zajímají například o možnosti individuálního rozvržení pracovní doby nebo třeba práci z domova,“ upřesnil ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Nejnižší nezaměstnanost byla v červenci zaznamenána v Česku v okresech Praha–východ a Jindřichův Hradec (oba 1,2 %), Rychnov nad Kněžnou (1,3 %), Pelhřimov (1,4 %), Praha-západ (1,5 %), Prachatice, Plzeň-jih, Písek, Cheb a Benešov (shodně1,6 %). Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší, než republikový průměr vykázalo 28 regionů. Nejvíce nezaměstnaných bylo v okresech Karviná (6,7 %), Ostrava-město (5,2 %), Most (4,9 %), Chomutov (4,8 %), Bruntál a Ústí nad Labem (oba 4,6 %), Louny (4,4 %), Hodonín a Brno-město (shodně 4,1 %). Podíl nezaměstnaných žen vzrostl na 3,1% a mužů na 2,4%.

Zdroj: ÚP ČR