Portugalsko zavádí nová pravidla pro zaměstnance pracující z domu, inspirují se i ostatní evropské země?

17. 11. 2021 / Trh práce a vzdělání

Manažeři mají v Portugalsku nově zakázáno kontaktovat své podřízené mimo pracovní dobu. Nařízení je součástí nového zákoníku práce, který má podpořit vyvážení pracovního a osobního života a poskytnout pracujícím právo na odpočinek. Portugalci tak reagují na rozšíření práce z domova v důsledku pandemie covidu.

Pokuty za kontaktování zaměstnance mimo pracovní dobu, ať už telefonicky nebo e-mailem, hrozí firmám nad deset zaměstnanců. Mimoto by se firmy měly nově podílet na nákladech na internetové připojení nebo elektřinu při vykonávání práce z domova. Na druhou stranu portugalský zákoník práce také myslí na možnou izolaci, kterou mohou lidé pracující z domu cítit a ukládá firmám, aby pořádaly pravidelné týmové nebo osobní porady manažerů s podřízenými.

Pracujícím portugalským rodičům se díky novému zákoníku práce také uleví. Nyní mají firmy povinnost umožnit rodičům malých dětí pracovat vzdáleně a rodiče dětí do osmi let nemusí mít k práci z domu od nadřízeného žádné povolení.

Portugalsko reaguje na současnou situaci, ale také láká digitální nomády

Legislativní změny v oblasti zaměstnávání nejsou určené pouze pro portugalské zaměstnance, ale mají do země také přilákat více tzv. digitálních nomádů a lidí, kteří mohou pracovat v podstatě odkudkoliv. „Portugalsko považujeme za jedno z nejlepších míst na světě určené pro digitální nomády a lidé pracující vzdáleně, kteří si mohou vybírat, kde budou žít. Takové chceme do Portugalska přilákat,“ řekla portugalská ministryně práce a sociálních věcí Ana Mendes Godinho na tiskové konferenci.

Inspirují se portugalským přístupem, který reaguje na rozmach práce z domova v době koronavirové pandemie, také další země? Ve Francií se například mohou zaměstnanci úplně odpojit a ignorovat e-maily, které jim přijdou mimo pracovní dobu a podobná nařízení by se mohla brzy stát součástí legislativy EU. Počet pracujících z domu se totiž za poslední dva roky zdvojnásobil a mnoha pracujícím se pracovní flexibilita zalíbila.

Zdroje: BBC, World Economic Forum