Pro většinu zaměstnanců je v současné situaci nejdůležitější udržet si místo, nechtějí se však vracet ke starému způsobu práce

15. 09. 2020 / Trh práce a vzdělání

V důsledku koronavirové pandemie zažívá trh práce turbulentní změny, které jsou srovnatelné se situací po druhé světové válce. Většina zaměstnanců (91 %) přitom uvádí jako aktuální prioritu udržet si současnou práci, výjimkou jsou pouze zaměstnanci v IT, kteří si chtějí zachovat flexibilitu. Vyplývá to z průzkumu Nová budoucnost práce: Co zaměstnanci chtějí společnosti Manpower Group.

V průzkumu odpovídalo 8 000 zaměstnanců v 8 zemích po celém světě a 94 % z nich uvedlo, že mají největší obavy z návratu ke starému způsobu práce a ztráty flexibility nabyté během pandemie. 8 z 10 zaměstnanců si také přeje dosáhnout lepší rovnováhy mezi pracovním a osobním životem a 43 % zaměstnanců doufá v ukončení pevné pracovní doby, přičemž většina zaměstnanců by ráda docházela do práce pouze 2-3 dny v týdnu. „Zaměstnanci se shodují v tom, co si v budoucnosti přejí – udržet si práci, být zdraví, učit se a rozvíjet dovednosti a už se nevracet ke starému způsobu práce,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup.

Podle autorů průzkumu nás po pandemii čeká také výraznější rozdělení pracovní síly. Zaměstnanci, jejichž dovednosti jsou vyhledávané, mohou usilovat o navýšení mzdy a o možnost práce na dálku. „Oproti tomu jsou zaměstnanci, kteří mají méně vyhledávané dovednosti, musí dojíždět na pracoviště a jsou vystaveni větším rizikům (snížení mzdy, propouštění, poslání na „překážky“). Zároveň mají omezenější možnost práce z domova, díky které mají nižší flexibilitu a tím i menší rovnováhu mezi osobním a pracovním životem, doplnila Rezlerová.

Krize navíc ovlivnila vývoj poptávky po dovednostech a rozložení pracovní síly. Zaměstnavatelé poptávají technické a měkké dovednosti a akutní nedostatek je podle Manpower Group mezi kvalifikovanými pracovníky v oblasti technologií. „Neustále roste poptávka po odbornících na kybernetickou bezpečnost, vývojářích softwaru a datových analyticích.Komunikace, přizpůsobivost, empatie, iniciativa a spoustu dalších měkkých dovedností jsou v době rychlých změn a veliké nejistoty důležitější než kdy dřív,“ řekla Rezlerová.

Zdroj: Manpower Group