Problém s nalezením IT specialistů je mezi zeměmi EU největší v Česku

16. 04. 2019 / Trh práce a vzdělání

V roce 2017 hlásilo 9 % z firem podnikajících v zemích EU, že přijalo nebo se snažilo najmout IT specialisty. Pět procent z těchto firem potom přiznalo, že má s nalezením odborníků v oblasti informačních a komunikačních technologií problém. To znamená, že 53 % firem zaměstnávajících IT odborníky hlásí problémy s nalezením vhodných kandidátů na otevřené pozice.  Uvádí to nová zpráva Evropské statistické kanceláře (EUROSTAT).

Nejvyšší podíl podniků mezi členskými státy EU najímajícími odborníky z oboru IT byl potom v Česku (79 %) a Rakousku (78 %). Nejmenší poptávka po odbornících z oboru IT byla naopak v Polsku (37 %), Portugalsku (35 %) a Španělsku (25 %).

V roce 2018 zaměstnával jeden z pěti podniků v členských zemí EU specialisty v IT (20 %), přičemž nejvyšší podíl byl zaznamenán u podniků působících v informačním a komunikačním sektoru (74 %). V ostatních odvětvích se podíl podniků zaměstnávající tyto odborníky pohyboval v rozmezí od 8 % ve stavebnictví až po 31 % v odborných, vědeckých a technických činnostech.

Zdroj: EUROSTAT