Proč zaměstnanci pracují na poloviční úvazek? Je za tím nedostatek příležitostí a starost o děti

20. 09. 2019 / Trh práce a vzdělání

V zemích Evropské unie pracuje 31,2 milionu žen a 9,5 milionu mužů ve věku 20-64 let na poloviční úvazek, což tvoří 19 % všech zaměstnanců na unijním trhu. Proč tito lidé využívají pouze možnost práce na zkrácený úvazek? Ukazuje nová statistika od EUROSTATU za minulý rok.  

Účastníci výzkumu uvádí jako hlavní důvody pro volbu zkráceného úvazku, že nemohli najít ekvivalentní práci na plný úvazek (26 %), nebo se musejí starat o děti či dospělé, kteří nejsou schopni se o sebe postarat sami (24 %). Z hlediska pohlaví pracuje na poloviční úvazek z důvodu nedostatku pracovních pozic na plný úvazek 36 % mužů a pouze 23 % žen. Na druhou stranu důvod k volbě zkrácené formy zaměstnání ve formě starosti o děti či dospělé uvedlo 29 % žen a pouze 6 % mužů.

Mezi další uváděné důvody potom patří další osobní nebo rodinné povinnosti (ženy 15 %, muži 10 %), studium nebo další vzdělávání (muži 16 %, ženy 6 %) a vlastní nemoc či zdravotní postižení (muži 6 %, ženy 4 %).

Nejvíce lidí pracujících na zkrácený úvazek najdeme v Řecku (70 %), Itálii (66 %), na Kypru (65 %) a v Bulharsku (59 %). V těchto zemích je také nejčastěji důvodem právě nemožnost najít práci na plný úvazek. Nejméně lidí na zkrácený úvazek pracuje v Estonsku (6 %), Belgii, Česku a Slovinsku (shodně 7 %).

Zdroj: EUROSTAT