Více než polovina českých firem vyplatí zaměstnancům 13. platy

10. 01. 2019 / Trh práce a vzdělání

6 z 10 zaměstnanců soukromého sektoru dostane od svých zaměstnavatelů 13. plat nebo odměnu v podobné výši. Z šetření Hospodářské komory České republiky mezi podnikateli vyplývá, že na konci roku 2018 mělo v plánu vyplatit 13. plat až 56 % českých firem. V roce 2017 to bylo přitom 47 % zaměstnavatelů a v roce 2016 pouze 36 % zaměstnavatelů.

„Dotazování mezi našimi klienty potvrzuje výsledky šetření Hospodářské komory. Firmy čím dál častěji vyplácejí svým zaměstnancům 13. platy nebo ekvivalentní vánoční odměny. Vede je k tomu zejména snaha si své zaměstnance na vysoce konkurenčním trhu práce udržet a 13. plat je proto často uváděn jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů,“ říká ředitelka úseku Podnikového poradenství ve společnosti TREXIMA Hana Kohoutová.

Odměny firmy vyplácejí buď ještě v prosinci, nebo v lednu dalšího roku. Podle Hospodářské komory však platí, že čím větší firma je, tím spíše zaměstnancům bonusy vyplatí. Ze šetření totiž také vyplynulo, že 13. plat plánuje na přelomu roku vyplatit tři čtvrtiny (74 %) velkých firem (s více než 250 zaměstnanci).

Benefit v podobě 13. platu se však letos výrazně rozšířil také v malých firmách do deseti zaměstnanců. Bonus zaměstnancům v malých firmám hodlá vyplatit 47 % zaměstnavatelů, v loňském roce to byla pouze třetina a předloni dokonce pětina.

„Odměny se z našich zkušeností pohybují mezi 15-30 tisíci korun a nejčastěji sledujeme udílení odměn v technických a stavebních oborech, kde je během roku nouze o pracovníky. Současně oceňujeme snahu firem zaměstnance odměňovat nad rámec standardní mzdy. Věříme, že odměny jsou pro zaměstnance silnou motivací a klientům dlouhodobě doporučujeme nastavit ve firmách motivační systém odměňování, s čímž jim samozřejmě naši kvalifikovaní poradci rádi pomohou,“ uzavírá Kohoutová ze společnosti TREXIMA.

Šetření Hospodářské komory tato slova potvrzuje, podle odhadu se budou odměny nejčastěji pohybovat mezi 15 až 35 tisíci korun a nejčastěji budou vyplácet odměny ve výši platu firmy ve stavebnictví, což je obor, který zaznamenal v minulém roce výrazné oživení a ve zpracovatelském průmyslu.

Zdroj: Hospodářská komora ČR