Začíná docházet k pnutí mezi firmami, některé zkracují splatnosti faktur

15. 05. 2020 / Trh práce a vzdělání

Následkem koronavirové krize je pro firmy momentálně prioritou placení mezd zaměstnanců i s rizikem, že dočasně nezaplatí svým dodavatelům, ti však tlačí na splatnost faktury a někteří zkracují lhůty pro jejich zaplacení. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory ČR provedeného mezi jejími členy.

V dubnu v porovnání s březnem mírně ubylo firem, které se nesetkaly s žádným vstřícným krokem ze strany svých věřitelů. 62 % firem hlásí, že ze strany věřitelů nepřišel žádný vstřícný krok, který by jim pomohl s cash flow a udržením likvidity firmy. Zlepšení se týká zejména velkých firem. Problémy s cash flow přitom podle zprávy Hospodářské komory zasáhly v souvislosti s karanténními opatřeními většinu českých firem a projevují se zejména neochotou dodavatelů k posouvání splatnosti faktur.

Některé z firem dotazované v průzkumu Hospodářské komory uvedly, že dodavatelé dokonce zkracují dobu splatnosti a snižují toleranci případných faktur po splatnosti. Podle komory tak dochází ke zvyšování napětí mezi podniky.

„Opakovaně jsme apelovali na stát, banky, pojišťovny, obce i soukromé pronajímatele, aby byli vůči zpožděným platbám shovívaví a společně s firmami hledali způsoby, které by podnikatelům umožnily udržitelné cash flow,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něj bankovní domy rychle pochopily, jaké problémy mohou v aktuální situaci nastat a firmám začaly mimo jiné odkládat splatnosti úvěrů před moratoriem.

Posun splátkového kalendáře se dle analýzy týká 16 % dotazovaných firem a v dubnu byly častější také odklady placení nájemného nebo prominutí sankcí za zpožděné splácení, s čímž má zkušenost 8 % firem. Dotazovaní podnikatelé rovněž uvedli pozitivní zkušenosti v rámci odkládání splátek i s dodavateli energií nebo leasingovými firmami.

Zdroj: Hospodářská komora ČR