Způsob práce se po Covidu změní, práce z domu bude zřejmě běžná

16. 02. 2021 / Trh práce a vzdělání

Vliv koronavirové pandemie na způsob práce je zřejmý. Většina pracovníků alespoň krátkodobě, a někteří i dlouhodobě, přešla na práci z domu bez docházení do kanceláře. A předpovědi expertů říkají, že trh práce se k původnímu stavu již nevrátí. Home office nebo omezení pracovních cest se stane standardem.

Americká konzultační firma Global Workplace Analytics (GWA) zveřejnila prognózu situace na americkém trhu práce po skončení pandemie. Tato prognóza se však vzhledem ke globalizaci a působení řady firem s americkými vlastníky na evropském trhu práce dá vztáhnout i na Česko.

Podle prezidentky GWA Kate Lister až 56 % amerických zaměstnanců vykonává práci, kterou je možné vykonávat alespoň částečně z domu a 43 % zaměstnanců pracuje z domova aspoň nějakou část svého pracovního času. Lister věří, že čím déle budou lidé vykonávat práci na dálku, tím více si na tento způsob zvyknou. Předpokládá také, že na základě historických trendů se zvýší frekvence práce z domu i po umožnění návratu do práce pro ty zaměstnance, kteří využívali možnost home office již před pandemií. U zaměstnanců, pro které byl kontakt s home office v pandemií novinkou, bude chuť pracovat z domu ještě větší. „Podle našeho nejlepšího odhadu bude 25–30 % pracovníků do konce roku 2021 vykonávat práci z domu několik dní v týdnu,“ predikuje Lister.

Kanceláře i cestování na konference jsou pro firmy velkým výdajem

Důvody pro udržení pracovníků mimo kanceláře však nejsou pouze bezpečnostní, ale také ekonomické. Před koronavirovou pandemií se firmy snažily nové zaměstnance nalákat na atraktivní kancelářské prostory a další benefity. Nyní v důsledku protipandemických opatření však dochází k omezování nákladů a ukazuje se, že velké kancelářské prostory jsou pro řadu firem velkou finanční zátěží. „Zaměstnanci u pracovního stolu stráví pouze 50-60 % svého pracovního času, udržet tak každému zaměstnanci jeho pracovní místo se teď jeví jako velké plýtvání firemními penězi,“ říká Lister.

Změnou, kterou koronavirová pandemie přinese, bude zřejmě také úbytek pracovních cest. Manažeři si během posledního roku osvojili vedení jednání přes online nástroje i „navštěvování“ odborných konferencí online. Přestože není osobní kontakt srovnatelný s prostředím videohovoru, ukázalo se, že řada věcí se skutečně dá vyřešit přes internet bez nutnosti dalších vysokých cestovních výdajů.

Zdroj: Global Workplace Analytics