Firmy si zaměstnance chtějí udržet, často ale neví, jak vysokou mzdou

16. 03. 2023 / Mzdy a pracovní doba

Rostoucí inflace v České republice nás nutí přemýšlet nad tím, jak efektivně spravovat náklady ve firmě. Přestože řadě firme komplikují život drahé energie a suroviny, jedním z největších nákladů zůstávají mzdy zaměstnanců. Pracovní síla je navíc v řadě oborů nedostatkovým zbožím.

Z dat ISPV se už za týden dozvíme, jak se změnila průměrná mzda i medián, a to včetně dat za jednotlivá odvětví a informacích o složkách mzdy. Budeme tak mít k dispozici obraz o aktuální situaci na trhu práce.

V této situaci je velmi užitečné mít k dispozici nástroj, který umožní srovnat mzdové podmínky ve vaší firmě se srovnatelnými pozicemi v celé České republice i v jednotlivých krajích. Mzdový benchmarking (mzdové srovnání) je jedním z takových nástrojů. Pomůže vám lépe pochopit vaši pozici na trhu práce, a díky tomu budete moci nastavit mzdy, které vám umožní bojovat o klíčové a kvalifikované zaměstnance a udržet si konkurenceschopnost na trhu.

Navíc vám usnadní hledání efektivního způsobu, jak investovat do zaměstnanců a zlepšit jejich pracovní spokojenost. Díky přehledným výstupům vám pomůže identifikovat oblasti, kde jsou vaše výdaje na mzdy zbytečně vysoké a kde naopak podprůměrné. „Poté byste měly přijmout kroky, které tyto nesrovnalosti narovnají, to může zahrnovat například drobné změny v odměňování nebo i inovaci mzdového systému,“ říká Hana Kohoutová, ředitelka podnikového poradenství TREXIMY.   

Podstatné je řešit srovnání až na konkrétní pozice. U některých pracovních pozic výrazně vzrostly mzdy, je to zřejmé už při pohledu na náborové inzeráty, a z dat, která budeme mít koncem měsíce k dispozici, to budeme vědět přesně. Firmy by neměly zapomínat na to, že náklady rostou i domácnostem a dá se tak předpokládat, že zaměstnanci budu na výši mzdy citlivější než kdykoli předtím.    

O kolik byste měli přidat svým zaměstnancům? Máte měnit mzdy všem? Hrozí vám, že vaši zaměstnanci přejdou ke konkurenci? Jsou vámi nastavené mzdy konkurenceschopné při náboru?

Zeptejte se na mzdový benchmarking, vše vám podrobně vysvětlíme třeba i v online rozhovoru.