Jak přežít práci z domova

19. 03. 2020 / Rozvoj lidských zdrojů

Chybí vám kancelář, kolegové i firemní kávovar? Práce z domu nesedí každému. Poradíme vám, jak ji zvládnout lépe a zachovat si pracovní produktivitu.

Zahajte den jako každý jiný

Vykonávání práce z domu svádí k přechodu na prázdninový režim. Vstávat později a být déle vzhůru, věnovat se domácím pracím a koníčkům a postupně přicházet o motivaci pustit se do pracovních úkolů. Základem, jak nepřijít o pracovní morálku, proto je držet se běžného rozvrhu. Začít pracovat stejně, jako začínáme v práci. Zahájit den kávou a skypem s kolegy. Využívat běžné pauzy na oběd a s prací skončit stejně jako v rámci běžného pracovního dne.

Oblečte se jako do práce

Někomu nemusí vadit sedět celý den u počítače v pyžamu, ale pokud během home office komunikujete s kolegy a s klienty, půjde vám to rozhodně lépe, pokud se oblečete a upravíte jako byste měli jít do práce. Budete se cítit sebevědoměji a nikdy nevíte, kdo si s vámi bude chtít zavolat formou videokonference.

Oddělte pracovní prostor od osobního

Jestliže máte doma pracovnu, je to pro vás jednoduché. Pracujete v oddělené místnosti se zavřenými dveřmi a rodina vás neruší. Každý však tuto výhodu místnosti určené pouze na práci nemá, vyčleňte si proto svůj kout, kde se budete věnovat pouze práci a aspoň pomyslně ho oddělte od zbytku vašeho obydlí. Vysvětlete zbytku rodiny, že toto je váš pracovní prostor a když se v něm nacházíte, pracujete a oceníte, pokud vás budou co nejméně vyrušovat.

Vytvořte pracovní prostředí

Svůj pracovní prostor zkuste vyplnit věcmi, které vám běžně leží na pracovním stole. Třeba máte svůj oblíbený hrnek, ze kterého pijete v práci kávu, nebo diář, kam si zapisujete úkoly nebo květinu, na niž se ve stresujících chvílích rádi díváte. A s tím také souvisí vybavení takového pracovního koutu. Vyberte si tu nejpohodlnější židli, kterou doma máte a pracujte u stolu, kde se budete aspoň pár hodin v kuse cítit pohodlně.

Buďte v kontaktu s kolegy

Práce z domu na vás může působit velmi izolovaně a vzbuzovat ve vás frustraci. Zkuste si plánovat virtuální schůzky s kolegy. Pravidelné osobní schůzky nahraďte videohovory. Zajímejte se o to, jak se ostatním členům vašeho týmu daří a jak situaci zvládají nejen po pracovní stránce. Nebojte se také s kolegy sdílet vaše pocity z práce z domu, uvědomíte si, že v tom nejste sami a současně motivujete ostatní.

Starejte se o své zdraví

Čas, který prací z domu získáte, věnujte podpoře svého zdraví. Zkuste si zacvičit, jít do přírody, zdravě se stravovat, protože máte konečně čas na to si doma zdravě uvařit a nestresujte se věcmi, které nemůžete změnit.

Přejeme vám, aby vaše home office probíhala co nejlépe.

Vaše TREXIMA