Loni téměř 80 % firem vyhodnotilo, že tlak na růst mezd je vyšší než v předešlém roce

03. 03. 2023 / Mzdy a pracovní doba

Zástupci 78,18 % firem, kteří se v roce 2022 zúčastnili průzkumu C&B Data Monitor, odpověděli, že tlak na růst mezd je vyšší, než byl v roce 2021. Za srovnatelný ho považovalo 18, 89 % firem a zbylých 2,93 % firem cítilo v této oblasti nižší tlak, než byl ze strany zaměstnanců a odborů v roce 2021. Zatímco zaměstnanci a odbory požadovali nárůst mezd zhruba 10 %, firmy většinou plánovaly 5% růst mezd.

C&B Data Monitor přináší souhrnná data o vývoji mezd z veřejně dostupných dat ISPV a data z vlastního dotazníkového šetření společnosti TREXIMA. Výše uvedené výsledky jsou z průzkumu, který byl realizován v druhé polovině roku 2022 po zveřejnění pololetních dat ISPV. Ta reflektují, co se v daném období událo na trhu práce. Data z dotazníkového šetření, kterého se zúčastnilo 314 firem napříč regiony, obory a velikostmi, ukázala, co firmy plánují v oblasti odměňování a benefitů.

Výsledky průzkumu tak odpověděly na řadu důležitých otázek, které si manažeři zodpovědní za odměňování kladou. Většina firem plánovala upravovat mzdy jednorázově, převážně v lednu roku 2023, mnohé jednorázové navýšení nechají na duben stejného roku. „Přes 88 % firem plánovalo navyšovat mzdy, zhruba 10 % očekávalo, že udrží stejnou úroveň mezd a téměř 1 % dokonce připravovalo pokles mezd,“ shrnuje Josef Chovanec, senior konzultant podnikového poradenství.

Některé firmy plánovaly navyšovat mzdy už v roce 2022. Jaká byla realita loňského roku se již brzy dozvíme, data o průměrném výdělku za minulý rok budou dostupná už za měsíc. Firmy bude zajímat, jestli jejich konkurenti na trhu práce podlehli tlaku odborů a zaměstnanců na růst mezd na úrovni inflace, nebo tento tlak ustáli.   

Vzhledem k výši inflace bude v letošním roce, více než kdykoli předtím, důležité vědět, jak se mzdy změnily v jednotlivých krajích, oborech, profesích a pozicích. Bude nezbytné jít do detailu, který přináší mzdové srovnání neboli mzdový benchmarking.

Pokud o mzdovém benchmarkingu chcete vědět více, podívejte se na mzdový benchmarking. Pokud k němu budete mít jakýkoli dotaz, určitě nám napište nebo zavolejte. Rádi vám i online vysvětlíme, jaká data pro vaše rozhodování díky srovnání mezd získáte.