Medián mzdy za rok 2023 dle odvětví má svého „skokana roku“. A jak se mění váš obor?

02. 04. 2024 / Mzdy a pracovní doba

Z údajů Informačního systému o průměrném výdělku Ministerstva práce a sociálních věcí, které byly v minulém týdnu zveřejněny na ispv.cz, mimo jiné vyplývá, že se výdělky ve mzdové sféře přiblížily těm v platové.  Zatímco mzdy meziročně vzrostly o 6,8 % v průměru i mediánu, platy rostly o 5 % v průměru a 4,9 % v mediánu.

K zajímavému posunu došlo ve vývoji mediánu hrubé měsíční mzdy podle odvětví. Zatímco ještě v roce 2022 byli nejlépe odměňováni zaměstnanci v odvětví informační a komunikační činnosti, kteří si dlouhodobě drželi pomyslné prvenství, v roce 2023 se stali nejlépe odměňovanými zaměstnanci v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Mzdy jim meziročně vzrostly o 12,4 % na medián hrubé měsíční mzdy 63 503 korun.        

Dle aktuálních čísel je hrubá měsíční mzda za rok 2023 v průměru 45 573 korun a v mediánu 38 236 korun. Průměrný hrubý měsíční plat byl v loňském roce 47 527 korun a medián platů činil 44 330 korun.

Pro získání přehledu o tom, jak si firmy stojů vůči konkurenci na trhu práce, je třeba detailnější pohled na odvětví i jednotlivé pozice, než je medián a průměr. Dostupná data takový pohled umožňují, pokud víte, jak je zpracovat a jak je číst. Se čtením a interpretací dat firmám, respektive HR specialistům a manažerům významně pomáhají data zpracovaná v podobě mzdového benchmarkingu, Ten umožňuje srovnání mzdových relací pracovních pozic ve firmě se srovnatelnými pozicemi v celé České republice i v jednotlivých krajích. Lze ho připravit pro celou firmu, nebo pro konkrétní pozice, které je například dlouhodobě těžké obsadit. Firmy tak získají konkrétní představu, jak potenciální zaměstnance lépe motivovat a stávající udržet.

Pokud vás problematika mezd a benefitů zajímá, nenechte si ujít prezentace výsledků průzkumu C&B Data Monitor 2024.  Ten přináší informace jak o vývoji mezd za rok 2023, tak o tom, co se firmy rozhodly realizovat v roce 2024 v oblasti mezd a benefitů.

Data C&B Data Monitoru 2024 budou dostupná 19. 4. 2024 na www.hrdrive.eu. Ve stejný den v 10 hodin proběhne prezentace výsledků C&B Data Monitoru 2024 prostřednictvím on-line kávy Svazu personalistů České republiky. Přihlásit se na on-line kávu s Josefem Chovancem.

Pokud vám více vyhovuje termín 23. 4. 2024 v 10 hodin, přihlaste se na prezentaci výsledků C&B Data Monitoru na našich webových stránkách v sekci semináře.