Neplatíte zaměstnancům málo, nebo naopak moc?
Podle posledního šetření C&B Data Monitor, které probíhalo v březnu, téměř 95 % firem uvedlo, že v roce 2024 bude zvyšovat mzdy. Data za první polovinu roku budou známa už koncem září a mělo by nás tedy zajímat, jaká byla realita první poloviny tohoto roku.
Mzdy tvoří podstatnou část vašich nákladů a každý zásah je citelný. Proto je obzvlášť důležité rozhodovat se podle relevantních dat a porovnat svou konkurenceschopnost na trhu práce se srovnatelnými pozicemi ve vašem oboru a regionu. Mzdový benchmarking je zásadním podkladem personalistů a manažerů pro udržení mzdové konkurenceschopnosti, pro vyjednávání se zaměstnanci a odbory o mzdách. Tlak na růst mezd je dle zmiňovaného průzkumu stále velký, podle většiny zástupců firem z řad personalistů a manažerů je srovnatelný s loňským rokem, podle více než 22 % z nich dokonce větší.
Jak poznáte, že se na data ze mzdového benchmarkingu můžete spolehnout?
Mzdový benchmarking (mzdové srovnání) má kvalitní a velkou datovou základu:
Větší datová základna zajišťuje, že výsledky benchmarkingu budou přesnější a spolehlivější, snižuje se vliv extrémních hodnot nebo neobvyklých případů, které by mohly zkreslit výsledky. Data jsou reprezentativní pro různé segmenty trhu a odvětví. To vám umožňuje porovnávat své mzdy s relevantními benchmarky pro vaši specifickou situaci.
Mzdový benchmark porovnává mzdy u vás ve firmě se skutečností:
Reálně vyplacené mzdy včetně rozdělení na základní mzdu, prémie a odměny, příplatky a mzdové náhrady, to je to, co vás zajímá. Srovnávejte se se skutečností, nikoli s rozmezím v pracovních inzerátech. Reálné vyplacené mzdy poskytují kompletní obraz o celkovém odměňování zaměstnanců. Základní mzda je jen jednou částí, a tak je důležité zohlednit i další složky jako prémie, odměny, příplatky a mzdové náhrady, aby byl benchmarking přesný a úplný.
Poradenská firma, která benchmark nabízí, není v oblasti nováčkem:
Chtěli byste mzdový benchmarking od poradenské firmy, které se benchmarkům věnuje téměř 20 let, nebo od firmy, která s nimi začíná? Společnost, která má s benchmarkingem zkušenosti, má zavedené a ověřené metodologie, ví, jak eliminovat chyby a zkreslení, které by mohly ovlivnit výsledky.
Poradenská firma, která benchmarky nabízí, nabízí také konzultaci a podporu:
Konzultace a podpora při interpretaci výsledků benchmarkingu je zásadní. Pomůže klientům pochopit, co data znamenají a jak je lze aplikovat na jejich konkrétní situaci a rozhodovací procesy. TREXIMA standardně nabízí online prezentaci výsledků, do konce roku 2024 dokonce zdarma.
Součástí benchmarkingu jsou také trendy, které personalisty a manažery zajímají:
Trh práce se neustále mění. A protože benchmarking slouží především jako podklad pro informovaná strategická rozhodnutí ohledně mzdových politik, náborových strategií a udržení zaměstnanců, je třeba zařazovat i nové metriky. V letošním roce TREXIMA přidala do mzdového benchmarkingu pro zájemce záložku gender pay gap (do konce roku 2024 je tato záložka v hodnotě 6 tisíc zdarma při objednání variant Basic a Professional). Dříve důkazní břemeno pro mzdovou diskriminaci leželo na straně zaměstnance, s novou evropskou směrnicí přejde na zaměstnavatele.