Podniky mohou usilovat o titul Inovační firma Zlínského kraje 2021
Unikátní soutěž Inovační firma Zlínského kraje, která oceňuje výjimečné nápady a projekty, přijímá přihlášky do sedmého ročníku. A společnost TREXIMA se stala partnerem soutěže.
Dobrý nápad, který firmu posune o kus dál. Na nové trhy, na špičku konkurenčního řetězce, k vyššímu zisku. Právě takové projekty pravidelně oceňuje soutěž Inovační firma Zlínského kraje. Do sedmého ročníku je možné se přihlásit již od 31. května.
„Uděláme maximum pro to, abychom podpořili podnikání ve Zlínském kraji. A právě aktivita firem v inovacích je stěžejní k udržení konkurenceschopnosti našeho kraje,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Soutěž každé dva roky vyhlašuje Zlínský kraj. „Aktuálně vyhlášený ročník soutěže byl původně plánovaný na rok 2020, avšak z důvodu pandemie COVID-19 byl tento ročník odložen. I přesto, že nad COVID-19 ještě stále nemáme úplně vyhráno, rozhodli jsme se soutěž tento rok vyhlásit. A to zejména z důvodu poptávky ze strany firem ve Zlínském kraji, pro které je tato soutěž vhodným způsobem zviditelnění jejich inovací, obzvláště ve stávající situaci, kdy není pro tyto dobré zprávy dostatek mediálního prostoru,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch.
Pro kraj je totiž zásadní podnítit zdejší firmy k vyšší míře inovací a k rozvoji. Organizaci soutěže má na starosti Technologické inovační centrum Zlín. Významnými partnery jsou Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje nebo Česká spořitelna. „Ocenění Inovační firma Zlínského kraje zvyšuje prestiž a kredit firmy, napomáhá k dobrému vnímání u zákazníků. Vítězné firmy mají právo používat logo soutěže při propagaci a budou prezentovány v médiích,“ vyzdvihl jednatel Technologického inovačního centra Zlín Lukáš Trčka.
Podnikatelské subjekty se sídlem ve Zlínském kraji se mohou do soutěže přihlásit s projektem, který uvedly na trh v průběhu let 2019 a 2020, nikoli s projekty teprve plánovanými. Účast v soutěži je bezplatná. Přihlásit se lze přes webové stránky soutěže www.inovacnifirma.cz, vyplněnou přihlášku je potřeba doručit pořadatelům do 30. září 2021.
Přihlášky posoudí tým odborníků složený z podnikatelů a zástupců z oblasti výzkumné a veřejné sféry. Budou sledovat hlavně to, jak jednotlivé inovace pomohly daným firmám zvýšit konkurenceschopnost nebo se prosadit i na zákaznicky náročných trzích. Nejlepší inovační firmy z regionu pořadatelé představí na slavnostním vyhlášení 24. listopadu 2021.
O soutěži
Pilotní ročník soutěže Inovační firma Zlínského kraje se konal v roce 2009, další ročníky pak v dvouletých periodách, tedy v letech 2010, 2012, 2014, 2016 a 2018.
V prvním ročníku zvítězila firma 5M z Kunovic s projektem nových kompozitních a sendvičových materiálů. V roce 2010 si prvenství připsala společnost KOMA MODULAR z Vizovic. Porotu zaujala zejména inovacemi v oblasti nízkoenergetických modulárních staveb, které jsou vhodné pro rychlou a ekonomickou výstavbu. V roce 2012 dominovala Česká zbrojovka, která patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v regionu. V letech 2014 a 2016 se pak vítězem stala otrokovická strojírenská firma Avex Steel Products zabývající se vývojem a výrobou speciálních skladovacích palet a systémů.
V posledním ročníku soutěže v roce 2018 získala titul Inovační firma Zlínské kraje společnost Incinity a její software Invipo, který je mozkem chytrých měst. Propojuje informace z města tak, že jejich zpracováním zkvalitňuje život obyvatel. Zvládá řídit světelné křižovatky, monitoruje MHD, řeší systémy parkování nebo váží auta za jízdy. Invipo používá 14 měst po celém světě. Uspěly i nafukovací plavidlo katamarán Minicat Martina Horáka z Bílovic a designová hračka z Fatry Napajedla, které obdržely čestná uznání.
Více na adrese www.inovacnifirma.cz.