Spokojený zaměstnanec z firmy neodchází. Oceňujte objektivně, spravedlivě a efektivně

27. 05. 2022 / Mzdy a pracovní doba

Podmínkou toho, aby byl zaměstnanec spokojený, je jeho vědomí, že je spravedlivě oceněn. Aby byl spravedlivě oceněn, musí být nejdříve správně ohodnocena pozice, kterou zastává. Jedno bez druhého není možné.

Objektivně a spravedlivě

Zhodnotit pracovní pozice není snadné. Pokud ale složitost a namáhavost jednotlivých pozic definujete podle jasně stanovených kritérií a následně je rozřadíte do tarifních tříd, výsledky se brzy dostaví.

Narovnání vztahů je jedním z důvodů, proč se bez analytického hodnocení prací žádná firma neobejde. Další důvod je legislativní. „Pokud budu citovat Zákoník práce, tak ten jasně v § 110 definuje, že za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody. Rovnému odměňování z pohledu srovnatelných pracovních pozic a genderové problematiky se také věnuje připravovaná směrnice EU, jejíž schválení se v rámci EU očekává již tento rok,“ říká Jana Bršťáková z TREXIMY.

TREXIMA se analytickému hodnocení prací věnuje dlouhodobě a je v této oblasti expertem. Nyní nabízí i aplikaci, která unikátní metodiku využívá.  

Efektivně

Vyměnili byste ještě e-mail za dopisní papír, smartphone za telefonní budku?  Pravděpodobně ne, usnadňují vám totiž práci a jste díky nim efektivnější. A stejně tak je to s webovou aplikací HR DRIVE. V cloudovém řešení, bez nutnosti instalovat software můžete na počítači, tabletu i mobilu snadno spravovat katalog pracovních pozic, hodnotit je a sledovat historii. Modul HR DRIVE pro analytické hodnocení prací vám usnadní i proces schvalování hodnocení. Proč byste tedy používali něco, co stačilo dříve?