Většina českých firem očekává v letošním roce růst mezd minimálně o 3 %

06. 08. 2019 / Mzdy a pracovní doba

České firmy očekávají, že v letošním roce mzdy dále porostou. Třetina firem předpokládá růst mezd maximálně do 4 %. Dalších 38 % předpokládá růst mezd v rozmezí 5-6 % a 16 % firem očekává zvýšení mezd o 7-8 %. Vyplývá to z nejnovějšího šetření HR Monitor mezi českými firmami.

S růstem mezd v rozmezí 9-10 % počítá 10 % respondentů šetření a nárůst mezd o 10 % očekává pouze 1 % českých firem, které se 13. kola šetření HR Monitor mezi českými firmami na téma nastavení mzdových a odměňovacích systémů zúčastnily.

Zajímavé srovnání nabízí podobné šetření společnosti TREXIMA z roku 2013, kdy nárůst mezd v roce 2014 očekávalo pouze 56 % respondentů, stagnaci 39 % firem a 2 % firem dokonce očekávalo mzdový pokles.

„Výsledky posledního šetření HR Monitor ve srovnání s rokem 2013 ukazují, jak se od té doby situace na českém trhu práce změnila. České firmy zvedají mzdy, protože bojují o každého zaměstnance. Růst mezd tak motivuje ty stávající, aby neodešli ke konkurenci a může nalákat nové, kterých je na trhu práce stále nedostatek. Míra nezaměstnanosti u nás dále klesá, poslední čísla ukazují na 1,9 % a vyšší mzda je stále podstatným motivátorem pro většinu zaměstnanců,“ řekla Ing. Hana Kohoutová ředitelka úseku Podnikové poradenství ve společnosti TREXIMA.

Více z výsledků nejnovějšího šetření HR Monitoru: Nastavení mzdového systému ve firmách v ČR najdete zde.