Zaměstnanci na pozici seřizovač a obsluha obráběcích strojů berou ve Středočeském kraji o 10 tisíc Kč vyšší mzdu, než je celostátní průměr

05. 09. 2021 / Mzdy a pracovní doba

Průměrná výše mezd na konkrétních dělnických pozicích se v rámci jednotlivých krajů liší, někdy až o čtvrtinu. Pracovník na pozici seřizovače obráběcích strojů si tak ve Středočeském kraji přijde měsíčně v průměru na 44 403 Kč hrubého. Jeho kolega na stejné pozici pracující v Jihomoravském kraji přitom vydělá průměrně pouze 31 777 Kč hrubého. Průměrná mzda na této pozici v rámci celé České republiky je potom 34 456 Kč. Jak v tomto srovnání obstojí odměňování vaše firma?

Rozdíly ve mzdách na stejných pozicích na českém trhu práce sleduje nástroj Mzdový benchmarking společnosti TREXIMA, který vychází z aktuálních statistických dat o průměrném výdělku. Statistická data potvrzují, že ve srovnání krajů existují u některých pozic výrazné rozdíly ve výši mezd. Srovnání pozice seřizovače a obsluhy obráběcích strojů ukazuje, s jakými rozdíly se mohou zaměstnavatelé u mzdových požadavků zaměstnanců setkávat.

„V současnosti, kdy firmy stále bojují o každého zaměstnance, je nutností znát současnou mzdovou situaci na trhu práce, jedině tak je možné být konkurenceschopnými. O výrobních firmách, hledajících lidi na často těžko obsaditelné dělnické pozice, to platí dvojnásob,“ vysvětluje Ing. Pavel Puff, obchodní ředitel společnosti TREXIMA.

Jak se mají zaměstnavatelé a pracovníci personálních oddělení ve stále se měnící mzdové situaci nejlépe a nejrychleji zorientovat? Mohou sledovat aktuální mzdové statistiky dostupné z veřejných zdrojů nebo si objednat nástroj Mzdový benchmarking. Jeho výstupem jsou přehledně zpracovaná a relevantní data o mzdách na konkrétních pozicích ve srovnání jednotlivých krajů i celé České republiky. „Většinou zpracováváme srovnání na všechny pozice, které u klienta existují. Kraje si vybírá klient podle své potřeby, srovnání na hodnoty za celou ČR jsou samozřejmostí. Z našeho výstupu manažeři rychle poznají, jak si mzdy v jejich firmě stojí ve srovnání s konkurencí,“ doplňuje Puff.

Výstupy mzdového benchmarkingu jsou vhodné jak při kolektivním vyjednávání se zástupci zaměstnanců, tak v rámci náboru nebo při přenastavování výše mezd současných zaměstnanců.

Zjistěte více o nástroji Mzdový benchmarking nebo nás rovnou kontaktujte.