Zvládáte videohovory jako profesionál? Otestujte se

13. 04. 2021 / Rozvoj lidských zdrojů

Koronavirová pandemie donutila většinu pracujících realizovat osobní schůzky online. Znamená to, že pravidelné týmové meetingy i obchodní schůzky s klienty se najednou přesunuly do prostoru Zoomu, Google Meets, Teams a dalších platforem pro uskutečňování konferenčních videohovorů. Videohovory jsou však náročnější disciplínou, než by se mohlo zdát.

Myslíte si, že zvládáte videohovory s přehledem, nebo ve vás naopak vzbuzují nervozitu? Projděte si naše doporučení, jak vést schůzku online jako pravý profesionál a příští hovor pro vás bude hračka.

Kamera, zvuk, akce

Zní to možná jako samozřejmost, ale před každým videohovorem byste měli s předstihem zkontrolovat kvalitu vašeho připojení a to, zda vám funguje mikrofon a kamera. Vteřinu před plánovanou schůzkou je na restart počítače a instalaci nových ovladačů trochu pozdě. Na videohovor byste se také měli připojovat přesně na čas, platí zde stejná pravidla jako u osobních schůzek.

Ukliďte si

Video nepřenáší jenom vás, ale také místnost za vámi. Takže si před začátkem hovoru v záběru kamery zkontrolujte, jaká část pokoje je v obrazu vidět. Poházené oblečení, neustlaná postel a špinavé nádobí do pracovního hovoru jistě nepatří a také o vás leccos prozradí. Pokud úklid nestíháte, zachrání vás už jen umělé pozadí, které si můžete pro videohovor nastavit. Jako profesionál však nevolte plážové pozadí, ale raději něco neutrálního nebo jen rozostřenou verzi.

Oblékněte se slušně

Jistě jste již viděli řadu vtipných fotek a videí manažerů, kteří mají na horní části těla oblečené sako a kravatu a na spodní části pouze trenky nebo tepláky. Je to jistě pohodlné, ale představte si, že se budete muset v rámci hovoru ze svého místa zvednout a zbytek účastníku meetingu uvidí nejen vaše pozadí nastavené na Teamsech, ale i to skutečné. Na videohovory se proto raději oblékejte jako na skutečnou schůzku.

Nerušte ostatní

Videokonference ve více lidech se může zvrhnout ve změť zvuků, při kterých se nemůže nikdo pořádně soustředit. Proto si během hovoru ostatních raději vypínejte mikrofon, zejména pokud za dveřmi probíhá život vaší rodiny nebo vám za okny opravují silnici. O slovo se také ideálně hlaste a snažte se ostatní nepřerušovat. Při videohovorech, kdy je těžké odlišit, jestli zamrzlo spojení, nebo druhá strana již domluvila, je to těžké. Ale raději chvíli počkejte, než si vezmete slovo.

Dávejte pozor

Může se zdát, že výhodou videohovorů je, že můžete být fyzicky na schůzce, a přitom si proklikávat na počítači úplně jiné než pracovní stránky. Mimoto, že je to neslušné, tak vás může odhalit třeba odraz vašeho monitoru v brýlích, nebo ve skle za vámi. Nebo také nepřítomný pohled. Takže buďte k ostatním slušní a hovoru věnujte svou plnou pozornost.

Přejeme vám mnoho úspěšných videohovorů. Pokud byste chtěli probrat i něco s námi, rádi vás uvidíme. Napište nám.