Work-life balance je pro žáky posledních ročníků středních škol prioritou. Zaměstnavatelé by s tím měli počítat
Žáci posledních ročníků středních škol nedávno opustili školní lavice a míří do zaměstnání nebo na vysoké a vyšší odborné školy. Vysoký výdělek i zajímavá a smysluplná pracovní náplň jsou pro ně důležité. Stejně podstatné, často však podstatnější, je pro ně možnost sladění práce a osobního života. Vyplývá to z průzkumů společnosti TREXIMA.
Hlavní prioritou je pro pětinu žáků posledních ročníků středních škol možnost sladění práce a osobního života. Odpovědělo tak 21 % procent dotázaných. Vysoký výdělek jako prioritu uvedlo 19 % z nich. Třetí nejčastější odpovědí byla s 16 % zajímavá a smysluplná pracovní náplň.
„Ptali jsme se více než 15 000 žáků posledních ročníků středních škol napříč regiony a obory, co je pro ně nejdůležitější při výběru práce. Nejčastěji odpovídali, že je to možnost sladění práce a osobního života,“ shrnuje specialista trhu práce David Dušánek ze společnosti TREXIMA, která průzkumy profesní orientace žáků realizuje. „Odpovídali tak zejména žáci posledních ročníků gymnázií. Work-life balance je podstatný pro 27 % z nich, zajímavá a smysluplná pracovní náplň pro 24 %. Mezi druhou a třetí nejčastější odpovědí je značný odstup. Kariérní a profesní růst uvedlo jako prioritu 12 % gymnazistů a vysoký výdělek také 12 % z nich,“ doplňuje Dušánek.
Pokud se podíváme na detail podle preferovaných povolání žáků a vybereme například elektrikáře, zjistíme, že zajímavou a smysluplnou práci vnímá jako prioritu 23 % z nich, 19 % dává přednost kariérnímu a profesnímu růstu a pro 14 % je nejdůležitější vysoký výdělek. „U budoucích inženýrů chemie se o pomyslné první místo s 30 % dělí možnost sladění práce a osobního života se zajímavou a smysluplnou prací,15 % touží zejména po kariérním a profesním růstu a 10 % po vysokém výdělku,“ říká David Dušánek.
Zaměstnavatelé by měli počítat s tím, že na trh práce postupně přichází generace, pro kterou je zásadní problematika udržitelnosti, a to nejen udržitelnosti související s klimatickou změnou, ale také té osobní a společenské. Environmentální, sociální a správní odpovědnost firem vešla do obecného povědomí relativně nedávno pod zkratkou ESG. Blížící se povinnost zveřejňovat nefinanční report o činnostech a politikách společností v těchto třech oblastech, to ale není jediný důvod, proč by koncept ESG firmy měly brát vážně a proč by se na něj měly co nejdříve připravit. Generace Z se stává stále významnější skupinou na pracovním trhu a tlak na zodpovědné chování firem tak bude sílit mimo jiné i ze strany potenciálních zaměstnanců.
„Prestiž a dobré jméno zaměstnavatele je pro většinu žáků, kteří už jsou nebo se brzy objeví na pracovním trhu, důležitější než například placená práce přesčas, dovolená navíc, nebo dokonce možnost pracovat z domu,“ doplňuje Dušánek.
Rubriky
další články z kategorie
ESG

Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC) má nové akreditované experty pro oblast ESG

Nová legislativa má za cíl sjednotit oblasti požadovaných informací ve více než 80 oblastech, říká poradkyně pro ESG
Trh práce a vzdělání

Muž jako učitel v mateřské škole nebo žena jako programátorka. Cílem projektu NESTEREO je odstranění genderových stereotypů při volbě povolání
