Společnost NOVENTIS získala ocenění za systematický přístup k udržitelnosti  

18. 04. 2024 / ESG

NOVENTIS s.r.o. je tradičním producentem farmaceutických výrobků a doplňků stravy. Jeho produkty jsou dlouhodobě oblíbené na českém trhu i v zahraničí. Firma si zakládá na kvalitě výrobků a její úroveň drží vysoko také díky dobře nastaveným výrobním postupům podpořeným příslušnými certifikacemi a propracovanému systému řízení. Z pohledu trhu se jedná o mezinárodně působící společnost. Noventis je však také významným regionálním podporovatelem kultury a sportu. Dlouhodobě spolupracuje s místními odbornými školami.  Snaží se být také odpovědným a dobrým zaměstnavatelem, důkazem toho může být téměř nulová fluktuace zaměstnanců nebo komplexní funkční řešení bezpečnosti práce.  

To vše jsou charakteristiky odpovědného a udržitelně fungujícího podniku, které se dnes stále častěji systematizují v rámci ESG konceptu. Ten je založen na odpovědnosti vůči životnímu prostředí (E), lidem a společnosti (S) a odpovědném řízení organizace (G). Existuje několik iniciativ, které poskytují firmám hodnocení, zpětnou vazbu a návod pro zlepšení udržitelnosti. Celosvětově uznávanou iniciativou je platforma EcoVadis. 

NOVENTIS se v loňském roce rozhodl řešit oblast udržitelnosti systematicky a strategicky. „Cítíme potřebu jednotlivé prvky udržitelného řízení a aktivit integrovat. Proto jsme si na základě referencí přizvali na pomoc kolegy ze zlínské společnosti TREXIMA,“ vysvětluje ředitel společnosti Ing. Roman Elbl. Ve spolupráci vznikl historicky první firemní strukturovaný nefinanční report. Firma se také přihlásila do platformy EcoVadis, kde byl popsán a zdokumentován aktuální stav v jednotlivých oblastech řešení udržitelnosti ve firmě. „Kolegové z TREXIMY nás uvedli do problematiky ESG, provedli nás celým procesem a pomohli nám s jednotlivými kroky, např. úvodní analýzou připravenosti, analýzou významnosti, nastavením a sběrem dat nebo kompletací dokumentů,“ doplňuje Mgr. Markéta Zavadilová  

A jaký byl výsledek? Hned v prvním kole hodnocení získal NOVENTIS bronzovou medaili, tedy umístění mezi 35 % celosvětově nejlépe hodnocenými firmami v dané oblasti podnikání. Přitom stříbro uniklo doslova „jen o vlásek“. Firma obdržela také sadu doporučení pro další rozvoj udržitelnosti. Pokud se rozhodne je realizovat, mělo by následovat nejen vylepšení v ratingu EcoVadis, ale především systematičtější uchopení všech aspektů udržitelnosti, zefektivnění, úspory a posílení pozice na trhu. „Požadavek na řešení udržitelnosti a nefinanční reporting (ESG) stále častěji zaznívá od našich odběratelů a zákazníků. Díky aktuálně dobře nastavenému reportu a ratingu jsme tak schopni je transparentně informovat o aktuálním stavu, naší další vizi a strategii v této oblasti,“ uzavírá pan ředitel Elbl. 

Foto: poradci společnosti TREXIMA ve společnosti NOVENTIS