Kteří zaměstnanci pocítí automatizaci nejvíce? Analýza OECD

Čím vyšší vzdělání, tím menší riziko, že zaměstnance ohrozí postupná automatizace výroby. Tak lze shrnout výsledky analýzy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zatímco mezi vyučenými zaměstnanci mohou přijít o místo až čtyři z deseti pracovníků, mezi vysokoškoláky je tato míra ohrožení nižší než 5 procent.

V České republice činí riziko ztráty práce kvůli automatizaci mezi absolventy praktických škol nebo učebních oborů bez maturity 55 procent. Mezi zaměstnanci, kteří mají střední školu s maturitou, se jedná o 12 procent, u absolventů vyšších odborných škol nebo konzervatoří o 9 procent a u vysokoškoláků maximálně o 2 procenta.

V rámci celé OECD je podle loňské studie vysoce ohroženo automatizací okolo 9 procent pracovních míst. Znamená to, že se jich zmíněný proces dotkne s více než 70procentní pravděpodobností.

Méně je to například v Jižní Koreji a Estonsku, kde se toto riziko týká zhruba 6 procent zaměstnanců. Nejvíce pracovních míst může naopak zaniknout v Německu, Rakousku, Španělsku, na Slovensku, ale i v České republice, a to okolo 10 procent.

 

Kolik pracovních míst je ve vybraných zemích OECD vysoce ohrožených automatizací:

Zdroj: OECD

 

„Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi OECD odrážejí strukturu tamní ekonomiky,“ uvádějí autoři. Čím nižší podíl služeb, které jsou založené na přímé komunikaci s jinými lidmi, ať už zákazníky nebo obchodními partnery, tím větší podle nich existuje riziko, že zaměstnance nahradí robot.

Zároveň však upozorňují, že kompletní zánik hrozí relativně malé části míst. Mnohem častěji se automatizace projeví tím, že lidé budou v rámci své pracovní náplně dělat něco úplně jiného než doposud. Největší podíl zaměstnanců, kterým se změní obsah práce o 50 až 70 procent, má podle analýzy Slovensko, hned na druhém místě se nachází Česká republika (v obou zemích jde podle OECD o více než 45 procent pracovních míst). Následují Itálie, Německo a Rakousko, ve kterých se změní 50 až 70 procent náplně práce více než 40 procentům zaměstnanců.

 

Přečtěte si další aktuality:

Jak se firmy chystají na automatizaci

Levnější výroba a tlak konkurence. Co vede firmy k 3D tisku

Programátor, kuchař, farmář. Jaká povolání chtějí dělat páťáci

Práce s počítačem není samozřejmostí. 54 % Čechů zvládá nanejvýš základní úkony

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000