Odpracovaná doba v ČR se zkrátila. Data za první pololetí 2018

Zaměstnanci ve mzdové sféře v České republice odpracovali v prvním pololetí roku 2018 v průměru 150,7 hodiny měsíčně. V platové sféře byla průměrná odpracovaná doba kratší – jednalo se o 150,3 hodiny měsíčně.

Vyplývá to ze statistik v Informačním systému o průměrném výdělku (ISPV).

Jak je z ISPV patrné, ve mzdové sféře se odpracovaná doba meziročně zkrátila o téměř dvě hodiny (průměr za první pololetí 2017 činil 152,5 hodiny).

Nejdelší odpracovanou dobu měli ve mzdové sféře zaměstnanci mezi 40 a 49 lety, kteří trávili v práci průměrně 151,6 hodiny měsíčně.

Delší odpracovanou dobu měli muži, a to v průměru 152,3 hodiny za měsíc, zatímco u žen se jednalo o 148,4 hodiny.

Nejdéle pracují zaměstnanci v hlavním městě – v prvním pololetí 2018 strávili v zaměstnání průměrně 152,7 hodiny měsíčně. Na druhém místě je Jihomoravský kraj (152,1 hodiny měsíčně), následuje Karlovarský kraj (151,6 hodiny měsíčně). Nejkratší průměrnou odpracovanou dobu měli zaměstnanci v Moravskoslezském kraji – 147,9 hodiny měsíčně.

Liší se i práce přesčas

Zároveň nadále platí, že ve mzdové sféře pracovali zaměstnanci více přesčas než v platové. Zatímco ve mzdové sféře se jednalo v průměru o 3,4 hodiny měsíčně, v platové sféře to bylo 1,7 hodiny.

Nejvíce hodin přesčas odpracovali ve mzdové sféře zaměstnanci v zemědělství, lesnictví a rybářství – v průměru 5,8 hodiny měsíčně. Následují zaměstnanci v odvětví dopravy a skladování, zde se jednalo v průměru o 5,7 hodiny měsíčně.

V platové sféře se přesčasy týkaly hlavně zaměstnanců v oblasti zemědělství, lesnictví a rybářství. Průměrná hodnota práce přesčas tu v prvním pololetí činila 11,7 hodiny měsíčně. V oblasti vzdělávání byly naopak – podle statistik – přesčasy minimální, v průměru šlo o 0,2 hodiny měsíčně.

 

Přečtěte si další aktuality:

Částečných úvazků v ČR přibývá. Proti unii je ale jejich podíl sotva třetinový

Co řeší soudy a inspektoráty? Například chybné odměňování práce přesčas

Komentář: O mzdě by se nemělo mlžit. Zvláště u náboru

Práci z domova umožňuje každá čtvrtá firma v ČR

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000