Bez pohyblivé složky mzdy může fungovat jen minimum firem

Proč si může bez pohyblivé složky mzdy dovolit fungovat jen malá část firem v České republice? Na tyto i další otázky odpovídá v rozhovoru odborník TREXIMY Vojtěch Kořen, který se specializuje na trh práce a odměňování.

V podzimní šetření HR Monitor jste se svými kolegy sledoval, jak firmy využívají pohyblivou složku mzdy – konkrétně v úsecích výroba a produkce, finance a controlling a vývoj a konstrukce.

Výsledky ukazují, že nějaká část mzdy je zde variabilní u 86 procent podniků. Je podle vás dobře, že většina firem s pohyblivou složkou pracuje?

Ono ani tolik nezáleží na tom, kolik firem pohyblivou složku mzdy využívá, ale v jakých případech a jakým způsobem. Firma může fungovat pouze s fixní odměnou. Pokud je schopna přilákat kompetentní, vnitřně motivované a hlavně zralé lidi, které povedou kompetentní manažeři, žádné pohyblivé složky nepotřebuje. To se ale povede splnit málokteré firmě.

Mělo by tedy s pohyblivou složkou pracovat ještě více zaměstnavatelů?

Pokud nám vyšlo, že ji používá 86 procent firem, je to podle mě stále málo. Osobně nevěřím, že existuje tolik firem, které by si mohly dovolit fungovat v jiném režimu. Stačí, když máte ve firmě dvacet lidí, tak nemůžete zaručit, že všichni budou stejně motivovaní, zralí a kompetentní.

Když se budeme dál bavit o pohyblivé složce mzdy obecně, u kterých oborů může firma fungovat i bez ní?

Nedá se to říct úplně jednoznačně, důležité vždy je, aby byl správný člověk na správném místě. Může to být v útvarech, jako je design, vývoj nebo grafika v marketingu, které by měly být obsazeny především tvůrčími, vnitřně motivovanými lidmi. Ale ani tam by úplně vždy neměla být nula.

Proč podle vás i zde třeba pohyblivá složka mzdy?

Představte si, že jste uznávaný odborník ve firmě. V případě, že vymyslíte něco, díky čemu firma vygeneruje nebo ušetří slušné peníze, a šéf řekne: „Děkuji, jsi dobrý, Karle,“ asi to není úplně v pořádku. Ten člověk by měl pocítit: „Podívejte se, tato inovace nám přinesla takovou úsporu a my jsme si na poradě vedení odsouhlasili, že vám za to chceme poděkovat a navíc dát odměnu.“ Firma musí počítat s touto eventualitou. A musí to být opravdu mimořádné. Je velice demotivující, když přijdete za člověkem, který vydělává například 45 tisíc korun měsíčně, vymyslí věc, která vám ten rok přinesla o dva miliony víc, a řeknou: „Jsi dobrej, máš ve výplatě pět tisíc navíc.“ Byť to není málo, tak z hlediska toho, kolik přinesl firmě peněz a jaký příjem má, může ta částka fungovat demotivujícím způsobem.

Zpracovala Tereza Mynářová

 

Přečtěte si pokračování rozhovoru:

Příliš vysoké provize nemotivují. Jakou část mzdy by měly tvořit?

Pohyblivá složka mzdy nenahrazuje manažery

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000