Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za duben

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V dubnu bylo podle Eurostatu bez práce 2,2 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě je Malta – dubnová míra nezaměstnanosti tu činila 3 procenta. Následuje Německo s mírou nezaměstnanosti 3,4 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (podle posledních dostupných údajů se jednalo o 20,8 procenta).

V celé Evropské unii nemělo ve čtvrtém měsíci tohoto roku práci 7,1 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od září 2008. Pro srovnání, loni v dubnu činila míra nezaměstnanosti v EU 7,8 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V dubnu 2018 se jednalo o 8,5 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále problém

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 17,46 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v dubnu do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,4 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 15,3 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 45,4 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 34,4 procenta. V Itálii se jednalo o 33,1 procenta, v Chorvatsku o 23,5 procenta, na Kypru o 23,1 procenta, v Portugalsku 22,1 procenta a ve Francii o 20,7 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 7,2 procenta byla v dubnu čtvrtá nejnižší v EU. Méně to bylo v Německu (6 procent), na Maltě (6,8 procenta) a v Nizozemsku (6,9 procenta). Podle Eurostatu bylo bez práce 22 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v dubnu 2018:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Kolik přibude v Česku zedníků? Aktuálně by studenti vykryli jen 44 % volných míst

Nezaměstnanost čerstvých absolventů klesá. Nová statistika

Manažeři mají jediný nástroj na vedení lidí. Dobrou komunikaci

Tři z deseti Čechů hledají práci déle než rok

 

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management