Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za květen

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V květnu bylo podle Eurostatu bez práce 2,3 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě je Německo – květnová míra nezaměstnanosti tu činila 3,4 procenta. Následuje Maďarsko s mírou nezaměstnanosti 3,7 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (podle posledních dostupných údajů se jednalo o 20,1 procenta).

V celé Evropské unii nemělo v pátém měsíci tohoto roku práci 7 procent ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od srpna 2008. Pro srovnání, loni v květnu činila míra nezaměstnanosti v EU 7,7 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V květnu 2018 se jednalo o 8,4 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále problém

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 17,21 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v květnu do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,38 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 15,1 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 43,2 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 33,8 procenta. V Itálii se jednalo o 31,9 procenta, v Chorvatsku o 23,6 procenta, na Kypru o 22,4 procenta, v Portugalsku 20,8 procenta a ve Francii o 20,4 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 7,6 procenta byla v květnu pátá nejnižší v EU. Méně to bylo na Maltě (4,8 %), v Německu (6,1 %), v Estonsku (6,8 %) a v Nizozemsku (6,9 %). Podle Eurostatu bylo bez práce 23 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let.
 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v květnu 2018:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Pro firmy je rozhodující stav „zítra“ A k tomu potřebují data

Práci přes inzerát najdou snáze prodavači, lidé s maturitou a uchazeči z Prahy

Přijmout nové lidí chce ve třetím čtvrtletí osm zaměstnavatelů ze sta

Mladých, kteří nepracují ani nestudují, loni ubylo. Porovnání zemí EU

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management