Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za listopad

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V listopadu bylo podle Eurostatu bez práce 2,5 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě jsou Německo a Malta – listopadová míra nezaměstnanosti činila v obou zemích 3,6 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (v listopadu se jednalo o 20,5 procenta).

V celé Evropské unii nemělo v jedenáctém měsíci loňského roku práci 7,3 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od října 2008. Pro srovnání, loni v listopadu činila míra nezaměstnanosti v EU 8,3 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V listopadu 2017 se jednalo o 8,7 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále vyšší

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 18,12 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v listopadu do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,7 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 16,2 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 39,5 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 37,9 procenta. V Itálii se jednalo o 32,7 procenta, v Chorvatsku o 25,3 procenta, na Kypru o 24,9 procenta a v Portugalsku o 23,7 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 5 procent byla v listopadu rovněž nejnižší v celé EU (v Německu, kde je toto číslo druhé nejnižší, se jednalo o 6,6 procenta). Podle Eurostatu bylo bez práce 16 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let. I v tuzemsku byla tedy nezaměstnanost mladých výrazně vyšší než celková míra nezaměstnanosti. Za zmínku ale stojí, že celkový počet nezaměstnaných mladých jen od léta klesl o více než třetinu - ještě v srpnu 2017 jich bylo 25 tisíc.

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v listopadu 2017:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Jak se liší zaměstnanost ve městech a na venkově. Přehled Eurostatu

Práci z domova umožňuje každá čtvrtá firma v ČR

Jak se liší nezaměstnanost žen a mužů. Porovnání regionů

Ti nejlepší uchazeči si dnes určují podmínky zaměstnání sami

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management