Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU, ukazuje statistika za prosinec

Nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii má i nadále Česká republika. V prosinci bylo podle Eurostatu bez práce 2,3 procenta ekonomicky aktivních Čechů.

Na druhém místě jsou Německo a Malta – prosincová míra nezaměstnanosti činila v obou zemích 3,6 procenta. Na opačném konci žebříčku zůstává Řecko. Přestože se tamní nezaměstnanost postupně snižuje, stále zde ještě jako v jediné zemi unie přesahuje 20 procent (v prosinci se jednalo o 20,7 procenta).

V celé Evropské unii nemělo v posledním měsíci loňského roku práci 7,3 procenta ekonomicky aktivních osob, což je nejnižší hodnota od října 2008. Pro srovnání, loni v prosinci činila míra nezaměstnanosti v EU 8,2 procenta. V zemích eurozóny je míra nezaměstnanosti vyšší. V prosinci 2017 se jednalo o 8,7 procenta.

Nezaměstnanost mladých je stále vyšší

Přestože celková nezaměstnanost v Evropské unii postupně klesá, k úplnému optimismu je ještě pořád daleko. Každý pátý člověk bez práce má totiž podle Eurostatu méně než 25 let, a nezaměstnanost ekonomicky aktivních mladých tak nadále zůstává vyšší.

Z celkem 17,96 milionu nezaměstnaných v celé unii jich v prosinci do zmíněné věkové skupiny patřilo 3,65 milionu. Míra nezaměstnanosti mladých činila v EU 16,1 procenta, což je ve srovnání s celou ekonomicky aktivní populací více než dvojnásobek.

Největší problém s uplatněním mladých mají dlouhodobě státy „jižního křídla“, především Řecko a Španělsko. Podle posledních údajů bylo v Řecku bez práce 40,8 procenta osob do 25 let a ve Španělsku 36,8 procenta. V Itálii se jednalo o 32,2 procenta, na Kypru o 25 procent, v Chorvatsku o 24,5 procenta, ve Francii 22,3 procenta a v Portugalsku o 22,1 procenta.

Česká republika patří v rámci Evropské unie k premiantům – míra nezaměstnanosti mladých 4,9 procenta byla v prosinci rovněž nejnižší v celé EU (v Německu, kde je toto číslo druhé nejnižší, se jednalo o 6,6 procenta). Podle Eurostatu bylo bez práce 15 tisíc ekonomicky aktivních Čechů do 25 let.  

 

Míra nezaměstnanosti v zemích EU v prosinci 2017:

Zdroj: Eurostat

 

Přečtěte si další aktuality:

Odpracovaná doba v ČR se zkrátila. Data za 3. čtvrtletí

Na toto pozor. Jak si udržet nejlepší zaměstnance

Přijmout nové lidí chce na začátku roku 6 % zaměstnavatelů

Benefit, nebo nevýhoda? Studie shrnuje rizika práce na dálku

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management