Co řeší soudy a inspektoráty? Například chybné odměňování práce přesčas

Kvůli odměňování či poskytování benefitů mohou mít firmy problém s inspektorátem práce nebo dokonce se soudem. Z jakého důvodu? Na jaké chyby by si zaměstnavatelé měli dávat pozor?

Na tyto otázky odpovídá v rozhovoru advokátka Irena Valíčková.

Tématu se bude věnovat i na říjnovém HR Meetingu TREXIMY.

Vaše přednáška na HR Meetingu se bude věnovat tématu „zastupování zaměstnavatelů před inspektorátem práce a v soudním řízení v oblasti odměňování a poskytování benefitů“. S kolika takovými případy se ve své praxi ročně setkáváte?

Je to rozdílné, ročně však jde o desítky případů zastupování zaměstnavatelů u inspektorátů práce či v soudních řízení. V poslední době často zastupujeme klienty i při jednání s cizineckou policií, pokud klient zaměstnává cizince. Většinou se snažíme najít smírné řešení a vyřešit spory mimosoudně.

Jak se počet těchto případů vyvíjel v posledních pěti letech?

V poslední době evidujeme zvýšený nárůst poptávky klientů, obrací se na nás často společnosti, které dostaly doporučení na nás a z důvodu velké pracovní vytíženosti upřednostňují vyřešení celé záležitosti přímo advokátní kanceláří.

Můžete uvést konkrétní příklady, jaké problémy týkající se odměňování a benefitů se na inspektorátu práce nebo u soudu řeší?

Často nerovné odměňování na různých pobočkách zaměstnavatele, je rozdíl při odměňování ve velkých a menších městech.

Zajímavý soudní spor, který nyní řešíme u soudu, se týká rozdílného názoru zaměstnance a zaměstnavatele, zda byla mzda sjednána či jednostranně určena, a zda ji tedy mohl zaměstnavatel vydáním nového mzdového výměru snížit. Mnohdy se také v praxi řeší nerovnost odměňování u nových a stávajících zaměstnanců, pokud je vykonávána stejná práce. Případně též benefity poskytované zaměstnancům, zda jde o nárokovou či nenárokovou složku.

Je nějaká typická chyba, které se zaměstnavatelé v této oblasti zbytečně dopouštějí a která jim způsobuje problémy?

Snaha jednostranně určovat mzdu mzdovým výměrem, kdy nešťastně použitá terminologická spojení ve mzdovém výměru vedou k soudním sporům. Chybné užití spočívá v záměně slov „sjednal“ a „určil“ v pracovních smlouvách a mzdových výměrech. Častým případem je také chybné odměňování práce přesčas.


Tématu zastupování zaměstnavatelů před inspektorátem práce a v soudním řízení v oblasti odměňování a poskytování benefitů se bude Irena Valíčková podrobněji věnovat během svého vystoupení na konferenci HR Meeting, která proběhne 18. až 19. října 2018.

Rozhovor zpracovala Tereza Mynářová, TREXIMA

 

Přečtěte si další články:

Manažeři mají jediný nástroj na vedení lidí. Dobrou komunikaci

Ti nejlepší uchazeči si dnes určují podmínky zaměstnání sami

Adaptační proces svědčí o tom, že má firma o zaměstnance zájem

Pro manažery je důležitá důvěra majitele, prestiž firmy a její budoucnost

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000