Čtyři věci, na které dobří manažeři nezapomínají

V době nedostatku zaměstnanců je třeba, aby se lídři k lidem chovali jako k nejdůležitějšímu prvku ve firmě. Jak udržet nejlepší pracovníky ve firmě, rozvíjet je a zároveň motivovat k tomu, aby podávali svůj nejlepší možný výkon? Podívejte se na některá doporučení, která mohou manažerům pomoci.

1. Snaží se, aby zaměstnanci byli na svoji práci pyšní

Pokud jste lídrem, tak je nezbytné vést zaměstnance k tomu, aby se hrdě hlásili ke svým výsledkům i k tomu, co zrovna dělají.

2. Ocení snahu, i když se výsledek nepodaří

„Přestože by se ve světě podnikání měla cenit ochota podstoupit riziko, často tomu tak není. Obvykle dostávají lidé uznání hlavně za výsledky a úspěchy, a to i v případě, že je to nestálo žádnou zvláštní námahu,“ zmiňuje autor. Dobrý manažer by podle něj měj ale ocenit i podnikavost, snahu o inovace, a to i v případě, že nepřinesla slibovaný výsledek. Nejde přitom jen o to, aby nepřišlo vniveč úsilí zaměstnanců, kterých by se toto uznání mělo týkat. Dalším lidem tak dá šéf navíc najevo, že dělat něco navíc a zkoušet i jiné než zajeté postupy má smysl.

3. Snaží se o pozitivní přístup

Na firemní kulturu mají manažeři zcela zásadní vliv. A oceňování skvělých výsledků přispěje k motivaci zaměstnanců spíše, než pokud budou naopak „trestáni“ za neúspěch.

4. Nezapomínají ani na osobní vztahy

Manažeři ani zaměstnanci by samozřejmě měli svoji práci brát vážně. Zároveň je ale třeba myslet i na rozvoj neformálních vztahů. Kromě setkávání se po práci to může být i třeba krátká oslava výjimečného výsledku, ale třeba i osobního jubilea některého ze zaměstnanců. „Pokud si na to lídr udělá chvilku času, vysílá podřízeným signál, že se o ně jejich firma zajímá,“ uvádí autor. To může být opět důležitým zdrojem motivace. Stejně tak podobně jednoduché kroky pomáhají budovat pocit sounáležitosti s firmou. Dlouhodobě to může pomoct k lepším výsledkům a zároveň tak zmírnit problém s nežádoucí fluktuací.

 

Přečtěte si další aktuality:

Zaměstnanci neopouštějí firmy, ale špatné manažery

Pomozte lidem najít smysl jejich práce. Tipy pro manažery

Chcete, aby vaši zaměstnanci přinášeli více nápadů? Pět tipů, jak na to

Pro manažery je důležitá důvěra majitele, prestiž firmy a její budoucnost

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000