Kolik informatiků opustí střední školy a kde je firmy najdou?

Na nedostatek informatiků, správců webu či techniků počítačových sítí a systémů si zaměstnavatelé v Česku stěžují dlouhodobě. Kolik mladých lidí v tomto oboru v nejbližších letech v ČR přibude a ve kterých krajích jich bude nejvíce?

Podle společnosti TREXIMA absolvovalo ve školním roce 2016/2017 maturitní obor Informační technologie 2 514 žáků. Ve studiu na vysokých školách jich odhadem pokračovalo 1946, zbylých 568 mladých lidí nastoupilo na trh práce.

Vyplývá to z aplikace Práce v datech, pomocí které lze zjistit počty studentů či absolventů v jednotlivých oborech i regionech České republiky. Personalisté tak mohou jednoduše dohledat, kolik potenciálních zaměstnanců v jejich odvětví a kraji nebo okrese přibude.

Nejvíce absolventů ukončilo v minulém školním roce maturitní studium informatiky v Praze (394) a v Jihomoravském kraji (280). Nejméně jich bylo v Libereckém a Karlovarském kraji, kde odmaturovalo pouze 50, resp. 52 informatiků.

Kolik škol obor nabízí?

Ve všech ročnících přitom loni studovalo Informační technologie celkem 13 920 žáků, z toho 3 835 v prvních ročnících.

Práce v datech také ukazuje, že ve školním roce 2016/2017 tento obor vyučovalo celkem 123 středních škol v republice. Nejvíce jich najdeme v Moravskoslezském kraji, a to 18, dále v Praze a v Jihomoravském kraji (v obou případech 14 škol). Na druhé straně „žebříčku“ je opět Liberecký kraj. Zde lze tento maturitní obor studovat jen na třech středních školách, v Olomouckém a Karlovarském kraji pak pouze na čtyřech.

Více o nástroji Práce v datech si můžete přečíst zde

 

Přečtěte si další aktuality:

Mějte přehled o zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Jak si udržet zaměstnance? Důležitější než mzda jsou mnohdy pracovní podmínky

Jak se zvýšily mzdy a platy. Výsledky za první pololetí 2017

Své vzdělání v práci nevyužívá více než třetina mladých

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000