Nezaměstnanost za poslední rok klesla na 4,1 %, volných míst přibylo

Podíl nezaměstnaných osob evidovaných na Úřadu práce ČR se v červenci meziročně snížil o 1,3 procentního bodu. Zatímco loni hledalo místo 5,4 procenta osob, letos jich bylo 4,1 procenta.

Podíl nezaměstnaných mužů přitom činil 3,6 % a podíl nezaměstnaných žen 4,5 %.

Nejnižší nezaměstnanost měly na konci předchozího měsíce okresy Rychnov nad Kněžnou (1,4 %), Praha-východ (1,6 %), Jindřichův Hradec (1,7 %), Benešov (2 %) a Pelhřimov a Písek (oba 2,1 %).

Stejný nebo vyšší než republikový průměr byl podíl nezaměstnaných ve 33 regionech ČR. Nejvyšší hodnoty dosáhl v okresech Karviná (9,6 %), Most (8,9 %), Ostrava-město (7,8 %), Ústí nad Labem (7,5 %), Chomutov a Bruntál (oba 6,7 %).

Více volných míst

Celkově Úřad práce ČR ke 31. července evidoval 303 074 uchazečů o zaměstnání. Jednalo se o nejnižší červencovou hodnotu od roku 1997. Ve srovnání s loňským červencem to bylo o 89,6 tisíce méně.

Zároveň pokračoval růst počtu volných pracovních míst. V sedmém měsíci tohoto roku jich zaměstnavatelé nabízeli přes 188 tisíc – tedy o 52,3 tisíce více než ve stejném období loni. Na jedno neobsazené místo tak v červenci připadalo 1,6 uchazeče. Náročnější je sehnat místo hlavně v okrese Karviná, kde se na jednu pozici hlásí v průměru 9,4 uchazeče, dále v okresech Ústí nad Labem (7,2 uchazeče) a Hodonín (5 uchazečů). Více než čtyři zájemce na jedno místo evidoval úřad i v okresech Most, Sokolov, Kladno, Bruntál, Jeseník a Znojmo.

Nejvíce volných pozic chtějí zaměstnavatelé obsadit v Praze (37,4 tisíce), ve Středočeském (23,5 tisíce), Jihomoravském (15,6 tisíce) a Pardubickém kraji (15,5 tisíce).

Obecně největší zájem byl v červenci o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (s výjimkou šéfkuchařů) a pomocné kuchaře. "Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory," shrnuje mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

 

Základní data za červenec:

Zdroj: Úřad práce ČR

 

O koho je v létě zájem

Za příznivý vývoj na trhu práce vděčí Česko jak dlouhodobému oživení ekonomiky, tak letnímu období, kdy je větší zájem o sezónní zaměstnance – hlavně ve stavebnictví, lesnictví, zemědělství a cestovním ruchu. „Zájem je stále o typicky letní pracovní pozice. Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, pracovnících do zahradnictví, sportovních a rekreačních středisek, v cestovním ruchu nebo po instruktorech na dětských letních táborech, kuchaře, číšníky, servírky, sběrače ovoce či lektory cizích jazyků,“ vyjmenovává Beránková.

Jak také upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková, nadále se daří snižovat počet dlouhodobě nezaměstnaných v ČR. Podíl těch, kteří nemají práci déle než rok, se ve srovnání s loňským červencem snížil o 3,4 procenta. „Ve srovnání s rokem 2015 pak zaznamenáváme pokles o 7,6 procenta,“ dodává Sadílková.

 

Přečtěte si další aktuality:

Jak se liší ekonomická aktivita žen a mužů. Porovnání regionů
Česko si drží nejnižší nezaměstnanost v EU. Práci tu ale nemá 9 % mladých

Lépe a rychleji? Studie ukazuje, kdy počítač předstihne člověka
Informace o mzdách jsou zbraní v rukou firem

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

pracevdatech.cz

Tvorba informačních systémů pro podporu personalistiky

Informační systémy