Nezdravá nálada na pracovišti? Jak ji poznat

Kromě mzdy a náplně práce má na motivaci zaměstnanců nemalý vliv i prostředí, ve kterém pracují. Pokud ve firmě panuje nepříjemná nálada plná nedůvěry a vztahy mezi kolegy jsou na bodu mrazu, pak ani dobrý výdělek často nestačí.

Jak poznat, že k tomu došlo, abyste se vyhnuli zbytečným odchodům odborníků ke konkurenci? Odbornice na rozvoj lidských zdrojů Liz Ryanová na svém blogu shrnuje 5 typických příznaků.

1. Zjistíte, že kromě samotné práce je hlavním tématem konverzace mezi vašimi podřízenými to, jak moc je jejich zaměstnání a manažeři štvou. Nebo se dokonce dozvíte, že se poohlížejí po jiné práci a chodí na pohovory či schůzky s manažery konkurenčních společností.

2. Na meetincích a poradách nikdo neříká svůj názor a pracovní témata mezi sebou zaměstnanci probírají jen v okamžiku, kdy jste dostatečně daleko.

3. Pokud se zaměstnanci postupně přestanou vyjadřovat k firemní politice nebo k postupům, ke kterým měli dříve pravidelně výhrady. Ne vždy to totiž znamená, že změnili názor. Spíše se smířili s tím, že nemá cenu vznášet připomínky a snažit se něco změnit, když jim stejně nebudete věnovat pozornost.

4. Jestliže se na pracovišti místo důvěry, týmové práce či firemní kultury mluví jen o cílech, deadlinech, chybách a pravidlech.

5. Vaši podřízení netuší, jakou zastáváte misi a jestli vůbec nějakou máte. Pokud zaměstnanci plní úkoly jen proto, že „to tak jejich šéf vyžaduje“, pravděpodobně jim to na motivaci příliš nepřidá.

 

Přečtěte si další články:

Jakým větám se raději vyhnout? Pět tipů pro manažery

Proč najmout uchazeče, který už vystřídal několik zaměstnavatelů

Firemní vize by neměla existovat jen v hlavě ředitele

Zaměstnanci neopouštějí firmy, ale špatné manažery

 

Napište nám

Naše projekty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Zajišťujeme krajům informace o žácích tamních středních škol

VVPO

Vyvíjíme software, který vám usnadní hodnocení zaměstnanců

Talent management