O jaká místa se v Česku přetahuje nejvíce lidí

Přestože česká ekonomika roste a míra nezaměstnanosti je v tuzemsku druhá nejnižší v Evropské unii, stále existuje řada oborů, kde si personalisté mohou vybírat ze zaslaných životopisů a uchazeči si navzájem tvrdě konkurují. Přetahují se přitom o práci, za kterou dostanou mnohdy nižší mzdu, než činí celostátní průměr.

Vyplývá to z analýzy dat společnosti LMC a z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) Podrobný text vyšel na webu Finmag.cz.

Největší přetahovaná je o místo vedoucího prodejny. Na každou z 387 nabídek, které byly k 16. srpnu zveřejněné na portálech Jobs.cz a Práce.cz, odpovědělo v průměru 80 uchazečů. Podle analytika LMC Tomáše Ervína Dombrovského mají o toto místo zájem hlavně lidé, kteří pracují v obchodech na nižších pozicích - tedy prodavači a prodavačky - a kteří se chtějí posunout výš, kariérně i finančně.

Medián hrubé měsíční mzdy prodavačů totiž loni podle ISPV činil 14 620 korun, zatímco v případě „vedoucího pracovních týmů v prodejnách“ to bylo už 22 568 korun. Pro srovnání, celorepublikový medián byl 22 971 korun.

Velký zájem je v České republice také o administrativu, to znamená o práci recepční, asistentky nebo třeba office managera. Například na jedno místo recepční se hlásilo v průměru 72 zájemců. Uchazeče zde může lákat například skutečnost, že firmy mají na podobné zaměstnance relativně malé nároky - často stačí příjemné vystupování, angličtina a základy práce na počítači. Zvláště pro  absolventy bez praxe v oboru, kteří si na náročnější pozice netroufnou, jde také o „sázku na jistotu“.

Peníze naopak tyto uchazeče pravděpodobně příliš motivovat nebudou. Medián hrubé měsíční mzdy recepčních v ubytovacích zařízeních loni podle ISPV činil 16 183 korun. V případě všeobecného administrativního pracovníka to bylo 18 400 korun.

 

Přečtěte si další aktuality

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000