Osm tipů pro manažery, jak odměňovat zaměstnance

Na motivaci zaměstnanců nemá vliv pouze výdělek. Stejně tak je důležité pracovní prostředí, náplň práce a také uznání, pokud se lidem něco povede.

Jak správně hodnotit a odměňovat? Ocenit zaměstnance nemusíte nutně jen penězi, ale i třeba větší odpovědností a samostatností nebo volnějším režimem. Odborný americký časopis Business Management Daily shrnuje osm zásad, kterými by se šéfové měli řídit.

1) Určete jasná pravidla, kdy mají zaměstnanci nárok na odměnu

Že to bude za „inovaci“, „projevení iniciativy“ nebo „zlepšení kvality“, nestačí – zaměstnanci nevědí, čeho mají vlastně dosáhnout. To může některé z nich odradit.

2) Odměňujte všechny, kteří tato kritéria splní

Pokud je oceněn pouze jedno, mohou ostatní snadno získat pocit, že jejich tvrdá práce neměla smysl.

3) Přemýšlejte nad odměnami

Průběžně se zajímejte, o co mají zaměstnanci zájem. Workoholika asi nepotěšíte volnem navíc, stejně tak každý nemusí ocenit možnost zapojit se do nového výjimečného projektu.

4) Pravidelně děkujte

Jak připomíná Business Management Daily, pozornost si zaslouží i malé úspěchy. Dáváte tím lidem najevo, že si jejich práce vážíte.

5) Podporujte sebevědomí zaměstnanců

Pokud poskytnete zaměstnancům pozitivní, konkrétní a zároveň věcnou zpětnou vazbu k jejich snaze a výsledkům, budou si sami více důvěřovat.

6) Podporujte vnitřní motivaci

Neboli dobrý pocit zaměstnanců z jejich vlastního výsledku, radost z práce, nadšení z možností, které mají, a hrdost na to, že dělají dobrou věc. Vnitřní motivaci nelze nijak "dát", je však možné vytvořit prostředí, které ji bude podporovat. Buďte si jisti, že zaměstnanci vědí, že jejich práce má smysl. Pokud se vyskytne problém, využijte ho jako příležitost k inovaci. Podporujte lidi v tom, aby se nebáli zkoušet nové věci.

7) Za týmovou práci odměňte všechny

Pokud se podařil úspěch skupině zaměstnanců, tak je důležité odměnit celý tým. V opačném případě budou příště jednotliví členové spíše soupeřit než spolupracovat.

Pokud máte zkušenost s tím, že někteří členové týmu odvádí více práce a jiní jsou naopak „černí pasažéři“, odměňte kromě celé skupiny i jednotlivce. O tom, kdo si zaslouží dodatečné ocenění, by podle Business Management Daily měli rozhodovat ostatní členové týmu.

8) Dostanete to, za co budete odměňovat

Kromě samotného odměňování za mimořádný výkon slouží odměny i k tomu, že zaměstnancům ukazují, co firma skutečně chce a jaké má hodnoty,

Pokud chcete, aby zaměstnanci spolupracovali, neodměňujte je za „soutěžení“. Pokud po nich chcete iniciativu, měli byste je naopak ocenit i třeba za to, že dělají věci jinak.

 

Přečtěte si další aktuality:

Nejčastějším benefitem v ČR je příspěvek na stravování

Jak správně naslouchat kolegům. Tipy pro manažery

Kolik Čechů odradil neúspěch při hledání práce? Statistika OECD

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Mějte přehled o všech zaměstnancích ve vašem oboru a regionu

Práce v datech

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000