Téměř pět procent. Jak se odměny podílely na výdělcích

Mimořádné odměny představovaly ve třetím čtvrtletí loňského roku průměrně 4,5 procenta výdělků zaměstnanců v České republice. Ukazují to data z Informačního systému o průměrném výdělku za červenec až září 2016.

Největší podíl na výdělcích měly odměny v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví, v průměru to bylo 8,5 procenta. Na druhém místě je oblast stavebnictví, ve které odměny tvořily průměrně 6,9 procenta výdělků.

Rozdíl mezi sférami

Ve mzdové sféře představovaly mimořádné odměny 4,6 procenta průměrné mzdy, zatímco v platové sféře jen 4,2 procenta průměrného platu.

Kromě zmíněného peněžnictví a pojišťovnictví byl ve mzdové sféře vysoký podíl mimořádných odměn zaznamenán například v odvětví vzdělávání. Zde odměny činily průměrně 9,3 procenta mzdy. Pro srovnání, téměř čtyřnásobek zaměstnanců v oboru vzdělávání v platové sféře měl v průměru odměny pouze v hodnotě 2,5 procenta platu.

Nejmenší podíl na výdělcích ve mzdové sféře měly mimořádné odměny v zemědělství, lesnictví a rybářství (v průměru 2,1 procenta mzdy), těžbě a dobývání a v oblasti ubytování, stravování a pohostinství (v obou případech průměrně 3,1 procenta).

V platové sféře se mimořádné odměny nejvíce podílely na průměrném platu v oblasti zdravotní a sociální péče – v průměru 5,4 procenta platu. V oblasti veřejné správy, obrany a sociálního zabezpečení se v průměru jednalo o 4,4 procenta platu.

 

Přečtěte si další aktuality:

Pohyblivá složka mzdy nenahrazuje manažery

V roce 2016 rostly mzdy i platy, ukazuje statistika ISPV

Nejčastějším benefitem v ČR je příspěvek na stravování

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000