Vyšší mzdy i platy. Jak se změnily příjmy podle odvětví

V prvním čtvrtletí tohoto roku rostla hrubá měsíční mzda ve všech odvětvích české ekonomiky. Vyplývá to z aktuálních údajů v Informačním systému o průměrném výdělku.

Nejvíce se zvýšil medián hrubé měsíční mzdy v odvětví „ubytování, stravování a pohostinství“ – meziročně vzrostl o 16,4 % na 14 422 Kč. Druhý největší nárůst zaznamenali zaměstnanci pracující v „kulturních, zábavních a rekreačních činnostech“, a to o 7,8 % na 21 317 Kč. Na třetím místě jsou „administrativní a podpůrné činnosti“. V tomto odvětví si zaměstnanci na začátku letošního roku vydělali 17 062 Kč, tedy o 7,2 % více než loni. Nejméně naopak meziročně vzrostl medián hrubé měsíční mzdy v odvětví těžby a dobývání (o 1,3 % na 28 781 Kč).

 

Hrubá měsíční mzda v ČR v prvním čtvrtletí 2017:

Zdroj: ISPV

 

Medián hrubé měsíční mzdy v celé mzdové sféře činil v prvním čtvrtletí tohoto roku 24 151 Kč, což bylo meziročně o 6,5 % více. Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla na 29 607 Kč. Ve srovnání s prvními třemi měsíci roku 2016 tak vzrostla 6,2 %.

Platová sféra se vyznačuje menšími rozdíly

V platové sféře se nejvíce zvýšil medián v odvětví zdravotní a sociální péče (meziročně o 6,6 % na 27 384 Kč). Nejméně hrubý měsíční plat vzrostl v odvětví „kulturních, zábavních a rekreačních činností“, a to o 4,9 %. To bylo ale stále více než v řadě odvětví mzdové sféry.

Hrubý měsíční plat v ČR v 1. čtvrtletí 2017:

Zdroj: ISPV

Medián hrubého měsíčního platu v celé platové sféře ČR se v prvním kvartále zvýšil o 5,7 % na 26 920 Kč. Průměrný hrubý měsíční plat činil 28 798 Kč, což bylo o 6,2 % více než ve stejném období před rokem.

Zároveň je z nové statistiky ISPV tedy patrné, že medián hrubého měsíčního platu byl o 2 769 Kč vyšší než medián hrubé měsíční mzdy. Naopak průměrný plat byl o 809 Kč nižší než průměrná měsíční mzda. „Z výše uvedeného vyplývá, že ve srovnání s platovou sférou existují ve mzdové sféře větší rozdíly mezi příjmy jednotlivých zaměstnanců,“ shrnují autoři.

 

Přečtěte si další aktuality:

Komu se zvýšila mzda?

V průmyslu pracuje každý třetí mladý Čech

Kdo táhne růst mezd v České republice?

Česko se o talenty stará hůř než většina západní Evropy

 

Napište nám

Naše produkty

Učíme firmy, jak nabírat, hodnotit a dál rozvíjet zaměstnance

Motivace 8000

Nástroj pro řížení a rozvoj týmu v cloudu

DRIVE 8000